Yüreğine Sor

0
71
Yüreğine Sor
Yüreğine Sor

Yüreğine Sor
Yüreğine Sor

Yusuf Kurçenli Doğu Karadeniz‘de çektiği yüreğine sor filminde, 19’uncu yüzyılda farklı dinlere inanan iki gencin saf aşkını anlatıyor. Tuba Büyüküstün filmde başrolde Türkan Şoray ile Kadir İnanır’ı yıllar sonra bir araya getirdiği Gönderilmemiş Mektuplar’da yarım kalmış bir aşkı beyazperdeye taşıyan yönetmen Yusuf Kurçenli, çekimlerine başladığı yeni filmi Sevdaya Durmak’ta da yasak bir aşkı anlatacak. Başrollerini Tuba Büyüküstün, Kenan Ece, Hakan Eratik, Hakan Karahan, Ayla Algan ve Civan Canova’nın oynadığı, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde Doğu Karadeniz‘de geçen Sevdaya Durmak, Mart 2010’da vizyona girecek. Kurçenli’nin çekim mekânı Rize‘nin Ayder Yaylası Genelde ince ince de olsa yağmur yağıyor, zaman zaman da sis basıyor ortalığı. Yusuf Kurçenli buraların yabancısı değilmiş, çünkü memleketi Rize Çayeli. Çocukluğu buralarda geçmiş. Yani ‘bir öze dönüş filmi mi çekiyor’ diye insanın aklına bir soru düşüyor. Kurçenli şöyle diyor: “Karadeniz‘de geçen bir film çek, diye söylerlerdi bizimkiler. Bu hikâye çıktı karşıma. Geçmişe kulak verip buraların kültürü ile yoğurarak olgunlaştırdım senaryoyu ve çekimlere başladık.” Hikâye oldukça ilginç. Esma ile Mustafa büyük bir aşk yaşar. Ama bu aşkın döneme ve yöreye özgü bir engeli bulunmaktadır. Mustafa gizli Hıristiyan’dır. Esma dahil herkes onu Müslüman sanmaktadır. Osmanlı, yasal düzenlemelerle Hıristiyan tebaayı Müslümanlarla eşit duruma getirmiştir. Kilise, gizli Hıristiyanların artık dinlerini açıklamasını istemektedir. Bu zor bir durumdur Mustafa için; kilise ile aşkı arasında kalmıştır. Çünkü, Hıristiyan olduğu bilinirse hayatında Esma olamayacaktır. Müslüman bir kızın bir Hıristiyan erkekle evlenmesi ne toplumsal, ne de yasal olarak mümkündür.

BEŞ YILLIK EMEK
Filmin bir başka özelliği de artık olgunluk dönemini yaşayan Kurçenli’yi çok heyecanlandırması. Beş yıldır üzerinde çalışıyormuş senaryonun. Tarihçilerle ve halk bilimcilerle konuşmuş. Kurçenli bu titizliğinin sebebini, “Bir belgesel çekmesek bile yanlış bir şey yapmamak gerek,” diyerek anlatsa da, Sevdaya Durmak onu ilk filmiymiş gibi heyecanlandırıyor. Filmin yapımcısı Nesteren Davutoğlu, “Bu topraklardan bir hikâyeyi dünyaya izletmek istiyoruz,” diyerek hikâyenin evrenselliğine dikkat çekiyor. Yusuf Kurçenli, filmin farklı bir dinden olmak saf aşkın önüne geçer mi diye sorduğunu söylüyor. Mamut Fazıl Coşkun ilk filminde, günümüz dünyasında böyle bir durum için ‘Uzak ihtimal’ demişti. Belki 19’uncu yüzyılın sonlarında aşk galip gelir. Onu da bekleyip göreceğiz.

BÜYÜKÜSTÜN’ÜN İLK BAŞROLÜ
Oynadığı dizilerle ünü Türkiye sınırlarını aşan Tuba Büyüküstün, ilk defa başrolde oynuyor. Titiz bir karar verme sürecinden sonra aradığı ve hayal ettiği bir senaryoyla karşılaştığını söyleyen Tuba Büyüküstün, oldukça heyecanlı. Canlandırdığı Esma’yı ‘Büyük bir aşkla seven, içi dışı bir, doğal, hesapsız, coşku dolu bir genç kız olarak’ tanımlıyor. Oyunculuk eğitimini ve kariyerini yurtdışında yapan ve ilk kez bir Türk filminde rol alan Kenan Ece ise Esma’nın sevgilisi ve gizli Hıristiyan Mustafa rolüyle karşımıza çıkacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.