Yeme ve içmede Sıraya Dikkat Etmemenin zararları

Yeme ve içmede Sıraya Dikkat Etmemenin zararları: Et, yumurta, peynir gibi proteinli yiyecekler midede hazmı uzun süren besinlerdir. Tatlılar ve meyveler midede fazla kalmadan bağırsağa geçerek, birinci hazmını burada tamamlar. Su ise midede vücut ısısına ulaştıktan sonra bağırsağa geçer. Bu sebeple önce su içmeli, sonra birlikte yememek şartıyla, meyve veya tatlı, sonra salata ve yemek yenmelidir. İki çeşit yemek yeniyorsa hafif ve sulu olanı ağır ve kuru olandan önce yemek yenir.

Yeme ve içmede Sıraya Dikkat Etmemenin zararları
22 Şubat 2021 - 23:38

İbn-i Sina sabah ekmek (karbohidrat), akşam et (protein) yemeyi tavsiye ederdi. Çünkü karbohidrat sindiriminde gerekli enzimler genellikle sabahtan öğleye kadar, protein sindiriminde gerekli enzimler ise genellikle Öğleden akşama (21.00) kadar üretilir.
Ancak sindirimin tamamlanması için oruç tutulan günler müstesna en geç 19:00'da yemek gerekir.

Yemekten sonra meyve veya tatlı yendiğinde, meyve ve tatlı hazmım tamamlamak için bağırsağa geçemez, midede mayalanır, çürür ve gaz oluşturur. Kur'ân-ı Kerim'de de bu sıralamayı görmek mümkündür: ”... beğendikleri meyveleri ve arzu ettikleri kuş etlerini dolaştırırlar.” (Vakı'a: 20, 21) buyurularak et meyveden sonra zikredilmiştir. Yine, ”Ve size manna ve selva indirdik" (Bakara: 57). Burada da helva yani karbonhidrat (manna), bıldırcından yani proteinden (selva) Önce gelir.

Yemekten sonra içilen su da bağırsağa geçemez,mideyi genişletir, mi de asidini seyreltip zayıflatır, sindirimi uzatır ve zorlaştırır. Yemek arasında su içmek, daha da karışık bir tablo meydana getirir, çünkü yemekte su içen, yemeği iyi çiğneyemez, tükürük bezleri yeterli miktarda enzim üretemez ve sindirim ağızdan itibaren bozulur. İçilen su mide asidinin seyrelip zayıflamasına, midenin genişlemesine, karaciğer ve dalağın yükünün artırmasına kadar giden sonuçlar doğurur. ("Az Çiğneme" bölümüne bakınız).

Yemekten 1,5 -3 saat sonra su içmek daha uygundur. Çünkü mide asidi tamamen kullanılmış ve mide içeriği ince bağırsaklara geçmeye hazır hale gelmiştir. Su içmek için doğru zaman dilimi budur ve bu sırada insanın susaması da normaldir, Araf suresi 31. Ayet'te, ”...yiyin-için, fakat israf etmeyin ..." buyurulmuştur. Bu ayette de ”için" emri "yiyin" emrinden sonra gelir. Ancak kuru bir şey yerken her lokmadan sonra bir yudum su içmekte zarar yoktur. Çok susayınca yemekten sonra birkaç yudum su içilebilir.

Yazının devamını Dr. Aidin Salih'in Gerçek Tıp isimli

YORUMLAR

  • 0 Yorum