Trabzon’da tereyağı festivali

0
86

Trabzon'da tereyağı festivali 1 – 1140Osmanlı Salnamesi’nde övgüyle bahsedilen Tonya tereyağı adına düzenlenen Tonya Tereyağı Kültür ve Sanat Festivali’nin sekizincisi, 23-24 Ağustos tarihlerinde Trabzon’un Tonya ilçesinde gerçekleştirilecek.rabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde, festival tertip komitesi üyeleriyle birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Tonya Belediye Başkanı Ahmet Kurt, Karadeniz Bölgesinde ürün olarak çay, fındık ve tütünün ön plana çıktığını, bunların dışında üne kavuşmuş bir çok ürün bulunduğunu belirterek, ”Biz de 1887 tarihli Osmanlı Salnamesi’nde özgüyle söz edilen Tonya tereyağını tanıtmak ve yöredeki hayvancılığı geliştirmek için bu festivali düzenliyoruz” dedi.

Kurt, festivalde, popüler kültürün etkisinde kalmadan, halkın yöresel sanatçılar eşliğinde güzel vakit geçirmesinin yanı sıra kültürel değerlerin yaşatılması adına da önemli etkinlikler içerdiğini ifade ederek, herkesi bu güzellikleri görmeye davet etti.
23 Ağustos tarihinde başlayacak festivalin ilk gününde Salih Malkoçoğlu Parkı’nda kurulacak serbest kürsüde vatandaşlar diledikleri konuda konuşacak.

Daha sonra festival çelenkinin sunulmasının ardından, festival yürüyüşü yapılacak. Ey Gidi Günler Fotoğraf sergisinin açılışının ardından akşam saatlerinde yöresel sanatçılar konser verecek.
Festivalin ikinci gününde ise, ”En iyi tereyağı”, ”En iyi jersey düve”, ”En iyi püskül”, ”Yayık yayma”, Yöresel çendey ve çamadan” gibi ilginç yarışmalar ile yöresel sanatçıların yer alacağı müzik dinletileri gerçekleştirilecek.

-TONYA TEREYAĞI-

Tonya tereyağının, Osmanlı Salnamesi’ndeki 1887 tarihli Trabzon Vilayeti Salnamesi’nde, ”Nahiye-i mezkurede her çeşit meyve ve mahsulat yetişmekte olup buranın sade yağı nefasetçe ve makbul bulunduğu cihatle Trabzon’a gönderilmekte olduğu gibi Dersaadet’e (İstanbul) vesair mahallere dair nakl ve irsal olunmaktadır” şeklinde övüldüğü, bu nedenle Trabzon’un Tonya ilçesinin tereyağının memleketi sayıldığı belirtildi.
Kaynak: Trabzon'da tereyağı festivali 2 – 52

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.