Trabzon’da sıradışı asansör !

0
140

Trabzon'da sıradışı asansör ! 1 – asansor karadeniz 1TRABZON’da bir kişi yoldan 50 metre yükseklikteki bir tepenin üzerine restoran açtı, müşterilerinin yokuş çıkmaması için dağı oyarak asansör kurdu!
Akyazı Beldesi’nde geçen yıl hizmet vermeye başlayan Zigana Yörük Çadırı adlı restoran, 8 aylık bir çalışma sonucu bir tepenin yamacına kuruldu. Yerden 50 metre yükseklikteki restorana araçla yaklaşık 700 metrelik dik bir yokuşu tırmanarak çıkmak gerekmesi ve otoparkın da yetersiz olması nedeniyle sorun yaşayan restoran işletmecileri bir formül düşündü.
Restoran Müdürü Süleyman İrdam, 2 katlı ve 750 kapasiteli restoran binasının yanındaki otoparkın yeterli olmadığını belirterek, “Buraya ancak 40 araç alabiliyorduk. Diğer müşterilerimiz ya yokuşu yaya tırmanmak zorunda kalıyordu, ya da o sırada uygun aracımız varsa aşağıdan aldırıyorduk” dedi. İrdam, sorunu çözmek ve müşterilerini rahat ettirmek için asansör projesini uygulamaya koyduklarını kaydederek şunları söyledi:

“Dağın içine yaklaşık 1.5 ayda asansörün sığacağı bir oyuk açtık. Daha sonra 10’ar kişilik iki kabinli asansörümüzü bu oyuğa yerleştirdik. Asansör için yaklaşık 300 bin YTL harcadık. Şimdi müşterilerimiz yol seviyesindeki 200 araçlık otoparkımıza araçlarını bırakıyor ve 40 saniyelik bir yolculuk sonrasında 50 metre yükseklikteki restoranımıza ulaşıyor. Asansörü geçen ay faaliyete soktuk ve müşteri kapasitemiz yaklaşık yüzde 30 arttı.”

Süleyman İrdam, asansörle yolculuk ederken camdan eşsiz Trabzon manzarasının izlenebildiğini de söyledi.

DHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.