Tatlısu Levreği Nasıl Yakalanır

0
67

Tatlısu Levreği Nasıl Yakalanır 1 – tatlisulevregiPercidae familyasından bütün Avrupa’da yaygın olan bir etçil tatlısu balığı türü. Türkiye’de batı karadeniz ve marmara bölgesinin tatlısularında bulunur.
Hem balıkçıların hemde tüketicilerin sevdiği lezzetli bir balık türüdür. Dış özelliklerinin bazıları göğüs ve karın yüzgeçlerinin kızıl rengi ve bütün levrekler için tipik olan sert dikenli sırt yüzgecidir. Çoğunlukla vucudunda 6 ila 8 adet arası yukarıdan aşağıya incelen çizgiler vardır, ve alt dudağı üstdekinden daha öne çıkıkdır. Tatlısu levrekleri 40 cm büyüklüğe kadar ulaşırlar, ama 50 cm büyüklükte tutulmuş olanlarıda vardır. Tatlısu levreklerinin böyle bir ölçüye ulaşmaları çok uzun sürer; 8 ila 10 yaşına varmış olanları ancak 25 cm boyunda olurlar.


Dişileri su kıyısının yakınında alçak su seviyesınde yumurtlarlar. Yumurtadan çıkan yavrular ilk önce su yüzüne çıkıp hava-torbalarını hava ile doldururlar. Bu yavrular akıntıdan derin sulara taşınırlar ve orda plankton’dan beslenirler. Bir kaç hafta sonra alçak suya geri dönerler ve orda sivrisinek kurtçukları ve diğer böcek kurtları ile beslenmeye başlarlar.

Tatlısu Levreği Nasıl Yakalanır 2 – tatlisulevregi3
Tatlısu Levreği Nasıl Yakalanır 3 – tatlisulevregi2
Tatlısu Levreği Nasıl Yakalanır 4 – tatlisulevregi1

Göllerde yaşıyan tatlısu levreklerinin yavruları henüz küçükken sazangiller yavruları ile aynı yemlerden beslendiklerinden dolayı, bir rekabet içinde yaşarlar. Bazı koşullar altında bu sazangiller yavruları, dahada büyümüş olan tatlısu levreğinin yemi olur. Gıda kıtlığı olan dönemlerde, tatlısu levreği yamyamlaşıp kendinden küçük tatlısu levreklerini yiyebilir.

Derin göllerde tatlısu levreği kış soğuğunu büyük derinliklerde geçirir. Bu zamanı atlatabilmeleri için en az 6 C° su sıcaklığına muhtaçtırlar.

Avrupa tatlısularına, diğer bir tatlısu levrek türü olan Gymnocephalus cernuus bırakıldığından beri, tatlısu levreğine yeni bir rekabet olmuştur. Onümüzdeki on yıl içinde bu gelişmenin sonucu ne olucağı henüz bilinmemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.