Tatlı Su Kefali Nasıl Yakalanır

0
64

Tatlı Su Kefali Nasıl Yakalanır 1 – tatlisukefali40 ila 60 cm boyuna (en büyük tutulmuşları 70 cm ve 5 kilo) ulaşan ak balığın uzun ve yanları yassı bir füze şekilinde vücudu vardır. Kafası büyük ve ağzı geniştir. Dış görünüşü ile Leuciscus idus balığına çok benzer, ama bundan daha büyük ve kenarları koyu renk olan pulları vardır, anal yüzgeci dışarıya doğru dönüktür, karın ve göğüs yüzgeçleri kızıl renktir.


Yaşam şekli

Bir tatlısu balığı olan ak balık hızlı akan ırmaklarda suyun üst bölümlerinde yaşar. Ama bu ırmakların yavaş akan bölümlerinde, yani kayaların arkasında durmayı tercih eder. Böceklerle ve diğer küçük hayvanlarla beslenir, ama bazen su bitkilerini de yer. Belli bir büyüklüğe varmış olanları küçük balıklar ve kurbağaları da yerler. Üreme zamanları Nisan ile Haziran arasındadır. Dişileri bu zamanda 100.000 yumurtayı çakıl taşlarının ve su bitkilerinin üzerine bırakır.


Beslenme

Ak balık diğer sazangillerdeki gibi dişleri olmadığından dolayı yırtıcı balık olarak görülmez ama aslında her şeyi yiyen bir balıktır. Yedikleri şeylerin bazıları şunlardır; yosun ve diğer su bitkileri, su böcekleri ve bunların kurtları, sülükler, midyeler ve solucanlar… Yaşlandıkca sık sık diğer küçük balıkları avlamaya başlar. Hatta bazen suda yüzen bir fareyi bile kaptığı gözlenmiştir.

Tatlı Su Kefali Nasıl Yakalanır 2 – tatlisukefali

Avlanma

Balıkçılar ak balığı tutmak için yem olarak meyve bile kullanırlar. Ak balığın kiraz, üzüm tanesi veya böğürtlen ile tutulabildiğini balıkcı olarak bilmek gerekir. Ak balığı meyve ile tutmak için hatta o balığın kendi yaşadığı suda çalılardan ve ağaçlardan suya düşen meyveleri tanıyıp tanımaması bile önemli değildir. Ak balıklar daima meyve ile tutulabilirler.

Dağılımı

Ak balık, İskoçya’nın,İrlanda ‘nın veİskandinavya’nın kuzeyi haricinde Avrupa’nın her yerinde bulunur. Ak balığıTürkiye’nin her yerinde, hatta en ufak çaylarında bile bulmak mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.