Porsche !! (tarihi)

0
898 kez

porsche

Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG kısaca Porsche AG veya sadece Porsche (okunuşu;Porşe Porsche yetkilileri “Porş” denilmesinden büyük rahatsızlık duymaktadır) 1947 yılında; Ferdinand Porsche’nın oğlu Ferry Porsche tarafından Stuttgart’da kurulmuş olan spor araba firmasıdır.
İlk modelleri 1948 yılında çıkan Porsche 356’dır. Ferdinand Porsche 356 tasarımını yaparken oğluna yardım etmiş ama 1951 yılında vefat etmiştir.

1963 yılında araba yarışlarında müthiş başarılar elde edecek Porsche 911’i piyasaya sunarlar. 6 silindirli arkadan motorlu bir spor arabasıdır ve rallilerde de büyük başarılar kazanır.

Bu süre içerisinde Volkswagen ile yakınlaşmalar olur ve ortaklaşa çalışmalarda bulunurlar. (1969 VW-Porsche 914 1976 Porsche 924 (Audi bazı parçaları kullanmıştır) ve 2002 Porsche Cayenne (motoru da başta olmak üzere birçok teknik aksamı ve ergonomik çizgileri Volkswagen Tuareg’de kullanılmıştır). 2003 yılında Ferdinand Porsche’nin torunu Ferdinand Piech Volkswagen’in CEO’su olarak bu iki şirketin “ailesel” anlamda birleşmesini sağlamıştır.

Porsche LeMans’ı 16 kez kazanmış Formula 1’de McLaren’in motorunu yaratmış Paris Dakar Rallisi’nin de zirvedeki isimlerinden biri olmuştur.

Halen de Seat Daewoo ve Subaru başta olmak üzere birçok otomotiv firması danışman olarak Porsche firmasıyla anlaşma yapmışlardır.

porsche1

1900:

* Paris Fuarı’nda Lohner-Porsche Elektrikli Otomobil. O zaman genç bir mühendis ve test şoförü olan Ferdinand Porsche tarafından geliştirilen tekerlek göbeği motorları Porsche isminin tüm dünyada ünlenmesini sağladı.

porsche2Lohner-Porsche Electric Car

1928:

* Diğer görevlerinin yanı sıra Daimler Teknik Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyeliği yapan F. Porsche günümüzde efsanevi sayılan Mercedes SS ve SSK kompresörlü spor otomobilsını geliştirdi.

1931:

* Ferdinand Porsche Stuttgart’ta Porsche Mühendislik Ofisini kurdu. Bu sayede günümüzdeki Dr.Ing.h.c. F. Porsche AG’nin temellerini attı.

1933:

* NSU tarafından verilen görev sonucunda Volkswagen’in öncüsü Type 32 tasarlandı.

1936:

* Baharda ilk VW prototipleri kullanılarak geniş çaplı test sürüşleri yapıldı. Porsche’nin Stuttgart’taki villasının arka bahçesindeki garajda başladı.

1938:

* Ferdinand Porsche’nin liderliğinde Volkswagen için ilk üretim hattı Wolfsburg’da kuruldu. Seri üretime hazır Type 60’a son uygulamalar yapılmıştır. Fakat İkinci Dünya Savaşı araya girdi. Type 60 esas alınarak bir cip inşa edildi. Ancak 1946 yılına gelindiğinde Volkswagen seri üretime geçmişti.

porsche31938 Porsche Type 60 (VW 38)
1947:

* Ferdinand Porsche Jr. yönetiminde Cisitalia adına Avusturya’nın Gmünd kasabasında bir Grand Prix yarış otomobili inşa edildi. Mühendislik ofisi 1944 yılında Stuttgart’tan taşınmıştı.

porsche4Ferdinand Porsche’nin ofisi ,Gmünd (Avusturya)

1948:

* Ferry Porsche yönetimi altında Volkswagen parçaları kullanılarak Gmünd bölgesinde bir spor otomobili üretildi: 356 modeli. 8 Haziran 1948 tarihinde Porsche ismini taşıyan ilk spor otomobili doğdu. Bu hafif metalden oluşan iki kişilik bir spor otomobilydı.

porsche5356 Roadster

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.