Mazak Balığı Nasıl Yakalanır

0
125

Mazak Balığı Nasıl Yakalanır 1 – mazak

Triglidae familyasından olan mazak, diğer kırlangıç balığı türlerine oranla cüsse itibarıyla daha küçüktür. Ortalama boyu 25 em., en büyükleri ise 35 cm.’dir. Bilimsel adı Trigla lineata’dır. Akdeniz, Ege ve Marmara’da bulunur.MAZAK

Perciformes Triglidae

Trigla lineata
Triglidae familyasından olan mazak, diğer kırlangıç balığı türlerine oranla cüsse itibarıyla daha küçüktür. Ortalama boyu 25 em., en büyükleri ise 35 cm.’dir. Bilimsel adı Trigla lineata’dır.

Mazak Balığı Nasıl Yakalanır 2 – mazak1
Mazak Balığı Nasıl Yakalanır 3 – mazak2
Mazak Balığı Nasıl Yakalanır 4 – mazak
Mazak Balığı Nasıl Yakalanır 5 – mazak3
Mazak Balığı Nasıl Yakalanır 6 – mazak nerelerde bulunur

Akdeniz, Ege ve Marmara’da bulunur. Sıcak, ılıman ve çok tuzlu denizlerin sahil bölgelerinde ve kumluk diplerde yaşar. Kışın daha derin sulara çekilir.Nasıl akya balığı lüferin büyüğü değilse, mazak da kırlangıç balığının küçüğü olmayıp, yalnızca aynı familyanın bir türüdür. Yani büyüyüp kırlangıç balığı olmaz. Mazağın gövdesi koni şeklindedir. Kafasının ön kısmı diğer türlere oranla daha diktir. Rengi daha kırmızımsıdır. Gövdesinde yer yer lacivert benekler bulunur. Göğüs yüzgeçleri ve kuyruk yüzgeci iyice gelişmiştir. Yanal çizgisi belirgindir. İkinci sırt ve anüs yüzgeci aynı paralelde kuyruğa doğru uzanır.

Avcılığı kırlangıç için kullanılan daha ince olta takımlarıyla yapılır. Aynı zamanda paraketa, trol ve fanyalı ağlarla tutulur.

Eti beyazdır ve lezzetlidir. Çorbası, tavası ve pilakisi yapılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.