Kamp Ateşi

0
71

kampatesiDoğada kamp ateşinde pişirilen yemeklerin ve demlenen çayın tadına doyulmaz. Fakat yukarıda da belirttiğim gibi: Kamp ateşi bir ısınma aracı olmaktan çok sohbet ortamıdır.
Şehre göç nedeniyle yaban hayatının yeniden canlandığı doğal alanlarda başta yaralı bir domuz olmak üzere, ayı ve yılan gibi tehlikeli türlerden bizi koruyacak en önemli araç ateştir.Bu nedenle kamp ateşi doğru bir şekilde ve doğru yerde yakılmalı ayrıca gece boyu yanmasını sağlayacak tedbirler hava kararmadan alınmalıdır.

Ateşin doğru yakılması doğru yer seçimiyle başlar.
Rüzgarın şiddeti fazla ise, üfleme yönü ateşi söndürecek yada dağıtacak biçimde ateşin göbeğini hedef almamalı, yaklaşık 45 derecelik açıyla yani rüzgara çapraz yönde bir ateş yatağı hazırlanmalıdır.
Rüzgar hafif ise ateşin önünde oturacak olanlar rüzgara sırtlarını verecek şekilde ve ateş yatağı için konulan taşlar yine rüzgar yönünde olmalıdır.
Ateş yatağının kuru ot ve çalılardan uzak yada arındırılmış bir alanda hazırlanması yangın tehlikesini önlemek bakımından yararlı olacaktır.

Ateş yatağı ateşi nasıl kullanacağımıza bağlı olarak hazırlanır. Eğer üzerinde yemek pişirilecekse üç yanı kayayla desteklenmelidir. Etrafında sohbet edilip ısınma ve aydınlanma aracı olarak kullanılacak ateşler genelde toprak biraz kazılarak üzerindeki bitki ve taşlar uzaklaştırılarak hzırlanacak az çukur bir alanda yakılır.

kamp-atesi1

Ateşin etrafına konacak taş ve kayalar ısındıklarında patlamayacak cinsten seçilmelidir. Kavrak taşı denen taşlaşmış kil tabakalarının genelde patladığı dikkate alınmalıdır.

kamp-atesi2

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.