İlk Bayan Tulumcu – Filiz İlkay Balta

0
1.735 kez

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu Filiz İlkay Balta, ‘kadınlar tulum çalamaz, tulum çalmak bir kadına yakışmaz’ önyargılarını yıkarak adeta Karadeniz kadının azminin müzikal anlamdaki öncülüğünü ediyor. Balta, ‘’Ben tulum çalarken karşımdaki insanların gözleri parıldıyor” dese de asıl siz O’nu sahnede izlerken tulumla olan bağına ve gülümsemesine hayran kalıyorsunuz. İşte Filiz İlkay Balta’nın kendi sözleri ile müzikal yolculuğu…

»Müzikle nasıl tanıştın?

Klasik olacak ama, küçüklüğümden beri ilgiliyim. hatta 5 yaşında telefon tuşlarından notaları bulup şarkı çalıyordum. Hayatımın her döneminde müzik vardı üniversite yıllarında sanat müziği söyledim. 5 sene Zeynettin Maraş ve grubunda yer aldım. Aynı zamanda ud da çalıyordum. sololarımı çalışırken udla her parçayı notasıyla çıkarıyordum.

»Bir kadının en zor öğrenebileceği ve çalabileceği enstrümanların başında gelir tulum. Seni tulum çalmaya yönelten neydi ve nasıl cesaret ettin?

Tulum hep aklımda olan bir enstrümandı. Daha 13 yaşında kendi yöremizin enstrümanı olduğundan kafaya koymuştum tulum çalacaktım. Rize’de yaşadığım dönemde tulum sipariş etmek zordu ve maddi olarak da durumum müsait değildi.

İlerleyen dönemde, üniversiteyi bitirip iş hayatına atıldıktan sonra ilk tulumumu aldım. Cesaret ettim çünkü müzik kulağım iyiydi, çalmayı çok istiyordum ve bu konuda çalışırsam başarılı olacağımı hep düşündüm. Tulum çalmaya cesaret etmek değil benimkisi tulum çalamamaktan korkmamak. Önce 1 ay kadar parmak çalışmaları yaptık. Sonra tulumcu Gökhan Şenoğlu ile 7 ay çalıştık. Tulum dinliyordum bir yandan da. Bu beni geliştiren bir şey oldu.

Tulumda beni çeken unsur sosyal bir enstrüman olması çünkü horoncuyla ve oyuncularla sürekli iletişim halinde olmanız gerekiyor. Horon oynatan kişinin komutlarını kaçırmamanız gerekiyor.

»Hangi projelerde yer aldın?

İlk olarak İstanbul’da düzenlenen Hemşinliler gecesine çıktım. Karadeniz Tv’de yayınlandığında Karadenizliler ilk kez bir kadının tulum çalmış olduğunu gördü. O gecede çok alkış aldık, dinleyenlerin çok hoşuna gitti. İlk deneyimim bu oldu.

İlk canlı yayın deneyimim ise Hüsnü Şenlendirici’nin klarnet programı oldu. Ardından Kanal 7’deki Karadeniz Fırtınası programına iki hafta üst üste konuk sanatçı olarak katıldım. Folklorik gösteri olarak da Yaşlılar Folklor Ekibi’yle Artvin yöresi oyunlarına tulum çaldım. Beni çok mutlu eden bir gösteri oldu.

Ayrıca önemli ve kalabalık bir kadroya sahip bir prodüksiyon olan Boğaziçi Üniversitesi Gösteri Sanatları Topluluğu ve Folklor Kulübü ile Nar isimli gösteride ilk kez Karadeniz müziğini ve oyununu sergiledik. Daha önce hiç Karadeniz”i denememişlerdi. Lazca türkü olan ‘Golas’ şarkısını Hemşin horonuyla beraber sergiledik. Anlatmakla olmaz izlemek lazım.

»İlerleyen dönemlerde neler yapmak istiyorsun?

Öncelikle, şu an bir öncülük yaptığım için mutluyum. Çünkü tulum kurslarında birçok kadın kursiyerlerimiz var bu çok hoş bir duygu. Gelecek için kafamda çok farklı planlarım var ama bunları gerçekleştirdikten sonra üzerinde konuşmayı tercih ederim. Umarım gerçekleştirebilecek fırsatlar karşıma çıkar.

»Karadeniz müziğinin geldiği nokta için düşüncelerin nedir?

Karadeniz müziğinin geldiği noktayı güzel buluyorum. Özellikle Kazım Koyuncu’nun Karadeniz müziğinde devrim yaptığını düşünüyorum. Her yöreden insana Karadeniz müziğini sevdirmiştir, Karadeniz’in gururudur Kazım ağabeyimiz.

Yine Gökhan Birben, Fuat Saka, Volkan Konak kendi tarzlarında Karadeniz müziğini sevdirmişler ve gelişmesinde katkı bulunmuşlardır ve yeni nesil sanatçılarımızın da bunu daha da geliştireceğini düşünüyorum.

EVRİM KEPENEK – Birgün
Kaynak: www.karadenizrock.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.