Bu Büyük Taraftara Ne Yakışır?

1
51

Bu Büyük Taraftara Ne Yakışır? 1 – ts taraftar1Bence artık şampiyonluk yakışır.Bahsettiğim taraftarı aslında tahmin etmek çokta zor değil.Ben iddaa ediyorum Dünya’nın hiç bir yerinde böyle aşk böyle sevgi yok.Tamamen karşılıksız bir sevgi.Bu aşkı görünce bazen duygulanıyorum.Sanırım bende de fazlasıyla mevcut bu sevgiden.

Evet tam 27 sene şampiyonluk bekleyen bir taraftar topluluğu.Kimisi bu şampiyonluğu hiç görmedi(ben dahil).Peki bu aşk bu sevgi neden diye hiç sordunuz mu kendinize?Ben çok sordum bu soruyu ama cevabını hala almış değilim.Gerçeğini söylemek gerekirse almakta istemiyorum çünkü başım dik gururluyum bundan daha alası mı var.

Neyse peki neden bu taraftara bu kadar büyük dedik.Önce takımlarına bakalım;Trabzonspor deyince akla bir devrim takımı,bir ihtilal,bir efsane geliyor.Küçücük bir şehirden kocaman yürekler Türkiye’de İstanbul hakimiyetine son vermişler.Bu o kadar da basit bir olay değil söylemesi belki çok kolay azcık düşünelim.70’li 80’li yıllardan bahsediyoruz futbolda en önemli özelliklerden biri olan “para” yani ekonomik durum İstanbul’a bakıldığında İstanbul’u alt etmek ne mümkün..!! Ama bizim abilerimiz,ablalarımız,babalarımız,dayılarımız,amcalarımız,eniştelerimiz,annelerimiz,teyzelerimiz,halalarımız vs. yüreklerini ortaya koyup birlik olup bu hakimiyete son vermişler.Belki ekonomik durumları o kadar iyi değildi herşeyin para olmadığını o zamanlar bize gösterdiler.Bu insanların yürekleri kocaman değilde ne?

İşte bizlerde bu insanlarla aynı kanı taşıyoruz aynı havayı soluduk.O yüzden tam 27 sene olmasına rağmen hala ilk günkü gibi heyecan var.Bir bakıyorsunuz Türkiye’nin doğusunda Urfa’da Türkiye Kupası Finali kupası finali oynanacak,maç biletleri 3 4 saat içinde tükeniyor.Türkiye’nin dört bir yandan  otobüsler tutuluyor(Maç hafta içi olmasına rağmen).Şimdi belki diyeceksiniz Fenerbahçe’nin biletleri tükendi haklısınız fakat ortada şöyle bir gerçek var Fenerbahçe taraftarı 81 ilimizin 80 tanesinde azımsanmayacak kadar çok.Ben Marmara Üniversitesi okuyorum düşünün biz bile öğrenci başımıza bir otobüs kaldırıp oradaki yerimizi aldık.Ama bir Fener taraflarından böyle bir şey görmedim.Yani Fener taraftarı çevre illerden gelse doldururlar o stadı(zaten öyle oldu).

Neyse gelelim Olimpiyat Stadı’na 60 binin üzerinde bir taraftar topluluğu hemde sıradan bir lig maçında ne kadar ilginç değil mi Olimpiyat Stadı bizim kendi sahamız değil deplasmanda 60 binin üzerinde taraftar. 61 bin diyelim bizim olsun.Bu rekoru kıskanan İstanbul takımlarının bir bahanesi de bizim takımımız zaten burada o yüzden gerek duymuyoruz sizin özleminiz var ondan dolduruyorsunuz.Bir bakıyoruz ki eğer bu takımlar şampiyonluğa oynamıyorsa kendi statlarını bile dolduramıyorlar (Derbi haricinde).Peki Beşiktaş taraftarının yaptığına ne demeli? Olimpiyat rekoru kırıyoruz diye kampanyalar başlattı ama gelin şöyle bir baktığımızda kendi rekorlarını kırdılar(20 bin civarı).Trabzonspor taraftarı her deplasman maçında kendine ayrılan yeri tamamen doldurma özelliğine sahip bir takım.Bazen daha fazlasını bile rakip takımın biletleri alıp orada olmak pahasına herşeyini veren bir taraftar topluluğu.

Ve son hadise takımımız Trabzon’dan  Sabiha Gökçen Havalimanı’na geliyor.2 bini aşkın taraftar topluluğu karşılama yapıyor.Bu olayı bir ulusal basın canlı yayın olarak yayınlıyor.Ve bu taraftar seyircisiz oynanan bir maçta stat dışında yerini alacak.Bahsettiğimiz takım taraftarları 27 yıldır şampiyonluk görmüyor çoğu onları bile görmedi.Bu taraftar nasıl bir taraftardır yukarıda yazılanlar aslında eksik yabancı birileri okursa abartıyorsun der ama inanın abartı yok çok eksik var.Bu kocaman yürekli taraftarlara şampiyonluktan daha kıymetli şeyler yakışır.

Bu koca yürekli uşaklara ne verseniz yakışır.

İYİ Kİ TRABZONSPORLUYUZ

“Bir babanın doğacak olan çocuğunu beklerken korku ve heyecanla bekler ya bizde şampiyonluğu öyle bekliyoruz işte.”

Yazan:Mustafa Alp Girayhan Demirci

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.