Birol Topaloğlu – Destani

0
993 kez

Karadeniz müziğinin önemli temsilcilerinden biri olan müzisyen Birol Topaloğlu Laz ve Karadeniz müziği üzerine yapmış olduğu albümlerin yanı sıra, yıllardır yine bu bölge üzerine yaptığı derleme ve araştırmaları ile de dikkat çekmektedir. Sanatçı; bu araştırmalar boyunca Laz müziğinin en önemli geleneği olan Destani müzik geleneğinin icrası üzerine yoğunlaştı. Yıllar sonra bu çalışmalarını, sade ve otantik hali ile “Destani” adını verdiği bir albümde topladı. Toplam 10 parçadan oluşan ve kendi alanında ilk olan bu albümle Topaloğlu, Laz müziğindeki Destani geleneği üzerine dikkat çekmeye çalışmaktadır.

Bu çalışma için, Rize’nin Pazar ilçesi  Zelek köyünde balıkçılık yapan ve Destani söyleyen (*MABİRA)  Laz Ali’nin (Ali Yurtseven)  oldukça otantik bir parça ile eşlik etmesi albüme ayrı bir renk katmıştır.

Parçalarda eşlik saz olarak kemençe, tulum ve  pirinç metalinden yapılmış dilsiz kaval  kullanıldı.
Kaval eşliğinde seslendirdiği  Destani kaydını, derleme çalışmaları sırasında 2001 yılında gerçekleştirdi. Kaçkar dağları eteğinde kurulu, yüksek bir köy olan Çamlıhemşin/ Mwznt’dz (Upoltcz)  gerçekleşen bu kayıt, yörede kaval eşliğinde söylenen Destani geleneğine  fzrklı bir örnek teşkil etmektedir.

Colchis Müzik etiketi ile yayınlanan  “Destani” albümü aynı  zamanda Birol Topaloğlu’nun çıkarmış olduğu dördüncü solo albümdür.

*MABİRA: Lazca’da Destani ve şarkı söyleyen kişilere verilen isimdir.

Albümle ilgili detaylı bilgi için:

www.colchismusic.com
www.biroltopaloglu.com
www.lazebura.net

Haber: www.karadenizrock.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here