Balıkçılık ve Kampçılık İçin Pratik Bilgiler

0
74

balikci

Mutlaka yanınıza yedek çorap alın. Doğa sporları ayaklara çok yüklenir. Öğle vakti çorapları değişmek sizi yepyeni biri yapar.


* Sırtı çekerken, bot ya da teknenin hemen arkasına da bir yem bırakın. Balıklar bazen pervanenin yarattığı girdapta pervaneden hasar görmüş ya da şaşırmış yem balıklarını ararlar.
* Büyük balık sıçradığında: Yakaladığınız büyük bir balıkla oynarken, balık sudan dışarı sıçrarsa olta kamışının ucunu aşağı indirin. Aksi taktirde misinanız kopabilir.
* Misinaları düzenlemek için: Misina makaralarını düzenli tutmanın bir yolu da eski bir tenis topu kutusu yada benzeri bir kutuyu kullanmaktır. Kutu boyunca bir sıra delik delin ve makaraları içine koyup misinaları deliklerden geçirerek çıkarın. Dışarıda kalan misina uçlarını birer paket lastiği ile sabitleyebilirsiniz.
* Kancanın sivriliği: Balık avlarken en önemli unsurlardan bir oltanızdaki kancanın keskinliğidir. Bu keskinliği sık sık kontrol etmeli ve av sırasında çeşitli nedenlerle körelen kancalarınızı yanınızda taşıyacağınız ince bir eğe ile eğeleyin. Kancanın keskinliğini ise kanca ucunu tırnağınıza sürerek kontrol edin. Kanca eğer yeterince keskinse, kendi ağırlığıyla tırnak yüzeyinde sürüldüğünde takılacak ve kaymayacaktır.
* Büyük balık büyük kayanın altında: Akarsularda büyük balıklar akıntının, oksijenin ve korunağın bir araya geldiği noktaları seçerler. Böyle sularda avlanırken, akıntının yemleri durgun ve derin sulara yada korunak sağlayan ağaç , kütük, kaya gibi nesnelerin yakınına getirdiği bölgeleri seçin ve yemi bu bölgenin biraz yukarısına akıntıya bırakın ve doğal bir hareketle hedef bölgeye ilerlemesini sağlayın.
* Balığı kepçelerken: Balığı kepçelerken, sakın kepçeyi balığa doğru sürmeyin yada kepçeyle balığı kovalamayın. Bunun yerine, kepçeyi suyun içinde ağzı hafif yukarıya bakacak şekilde çok az eğimli tutun ve balığı kepçeye doğru kafası önde sürün. Kepçeden içeri sokarken kepçeyi kaldırarak balığı kepçenin içine alın.
*
* Misinaya düğüm atarken: Düğümü sıkmadan önce misinayı tükürüğünüzle ıslatın. Böylece, birbirine sürterek misinanın kendini kesmesini ve oluşacak ısınmadan dolayı kuvvetini yitirmesini önlemiş olursunuz.
* Misinaların sürtünmesinden dolayı: Olta kamışlarının özellikle en uç halkası yıpranır ve misinanızı yıpratmaya başlar ki bu da takım için büyük bir tehlikedir. Kamışın halkalarının aşınma durumunu, basit bir kulak temizleme pamuğu ile denetleyebilirsiniz. Kulak temizleme çubuğundaki pamuk lifleri bozulmuş bir halkaya takılıp kalacaktır. Böyle durumdaki halkayı en kısa zamanda yenisi ile değiştirmelisiniz.
* Kamış halkalarından misinayı geçirirken: Kamış halkalarından misinayı geçirirken misina elinizden kaydığında geçirmiş olduğunuz halkalardan kurtulur ve hepsinden yeniden geçirmek durumunda kalırsınız. Oysa misinayı iki kat yapıp uçtaki halka kısmını halkalardan geçiriseniz göreceksiniz ki misina halkalardan geri kaçmayacaktır.
*
* Olta elde yürürken: Balık avında bir mevkiden diğerine olta elimizde yürürüz. Bu arada çalılıklarda, taşlık alanda kamışın ucu sık sık engellere takılır ve sorun çıkarır. Hatta yürürken bir dalgınlık anında kamışın ucunun yere yada bir cisme takılması kırılmasına da yol açabilir. Kamışı, ucu arkaya gelecek şekilde taşırsanız, takılma riskini de azaltmış olursunuz. Ayrıca olta elde yamaçta eğime paralel yürürken oltanızı yamaç tarafındaki elinizde değil, diğer elinizde taşıyın. Böylece sendeleme anında refleks gereği elinizi yere yasladığınızda kamışınızı yada makaranızı zemine yada taşlara vurup kırmazsınız.
*
* Kıyıda büyük balık arayanlar için; Derin suda bulunan büyük balıklar bazen sığ sulara doğru hareket ettiklerinde ilk önce kıyıya yakın derin yerlere gelirler, buralarda bir süre takıldıktan sonra daha sığ düzlüklere geçerler. Kıyıya yakın derin yerleri ise, kıyıdaki eğimden belirleyebilirsiniz. Eğer kıyı suya doğru dik bir yamaç içeriyorsa, suyun altında da aynı diklikte devam edecek gibidir. Ve kıyıya yakın derin bölgelerin ve büyük balıkların burada olduğunu tahmin edebilirsiniz.
* Bulanık su hatları: Rüzgarla oluşan dalgalar kıyıya vurdukça kıyıda bulanık bir hat oluşturur. Bu bulanıkta kopup gelen böcek ve benzeri besinlerde olduğundan küçük balıkları kıyıya çeker. Ayrıca bulanık su hatları avcı balıklar içinde uygun pusu yerleridir. Yapay yemleri bu hat boyunca çekerek bu balıkları avlaya bilirsiniz.
* Balık artıkları; Balıklar temizlendikten sonra oluşan artıkları en iyi bertaraf yöntemlerinden biri derin suya bırakmaktır. Su canlıları kısa sürede temizlerler. Bu olmuyorsa toprağa gömmek de mümkün. Temizlemeyi evde yaptıysanız ve hemen çöpe atamıyorsanız, plastik torbada (buzdolabı poşeti) buzdolabının buzluğuna koyabiliriz. Böylece çöp gününe yada saatine kadar kokması önlenmiş olur.
* Bir cihazı, olta makarasını v. b, sökmek durumunda kalırsanız: En büyük sorun minik parçaları düşürmek ve kaybetmek, ya da sökme takma sırasını şaşırmaktır. Eğer bir yapışkan bant taşırsanız, bir çok işlevin yanında, çıkardığınız parçaları bandın üzerine sırayla yapıştırmanıza da yarar.
* Boy çizmesiyle suya düşerseniz: Boy çizmesiyle suya düşerseniz dönüp yüzmeye çalışmayın. Bunun yerine sırt üstü kaykılarak ayaklarınızı akıntının aşağısına doğrultun ve akıntının sizi götürmesine izin verin. Bu arada el ve ayaklarınızla kendinizi kıyıya yönlendirin.
* Ön çalışma: Av mahalline ait harita ve diğer coğrafi bilgileri, önceden incelemek için harcanan zaman, avda kazanılmış zamandır.
* Boşalan sprey deodorant, roll-on, v. b,: Şişelerini atmayın. Bunları kampta kullanabileceğiniz kolonya, sıvı sabun, böcek kovucu, ilaç v. b. koymak için kullanabilirsiniz.
* Kamp ateşinde: Kararmış kap kacak yüzünden her seferinde evden azar işitiyorsanız, kapların altına alüminyum folyadan kap koyarsanız yada kabın dışını folyoyla kaplarsanız bu sorun ortadan kalkar.
* Kampta ve balıkta: Mutlaka yanınıza yedek çorap alın. Doğa sporları ayaklara çok yüklenir. Öğle vakti çorapları değişmek sizi yepyeni biri yapar.
* Eğer ayaklarınız farklı büyüklükteyse: bot alırken büyük ayağa göre alın ve küçük ayağa fazladan çorap giyerek durumu dengeleyin.
* Botlarınızı bağlarken: Bağcıkları botun bilek kısmından dolayıp arkadan bağlayın. Böylece ot veya dikenlerin düğüme musallat olmasını önlemiş olursunuz. Botunuzun bağcıkları sık sık sağda ve solda farklı uzunlukta olup sizi deli ediyorsa, bunu önlemek için bağcıkların ortasına bir düğüm atın ve ayakkabı yada botunuza geçirin. En alt iki delik arasında kalacak ve deliklerden geçmeyecek olan düğüm, bağcıkların sağlı sollu eşit uzunlukta kalmasını sağlayacaktır.
* Buzların çözülmesi: Buzların çözülmesinden sonra en uygun balık avlama zamanı yaklaşık iki hafta sonradır. Bu zamanda yüzeydeki su ısınarak 4 ºC ulaşır ki buda suyun en ağır olduğu sıcaklıktır ve ağırlaşan bu su dibe çökerek dipteki suyu yukarı kaldırır ve bir aktarma oluşur. Bu aktarma sırasında dipteki uyuşuk balıklar da aktifleşir.
* Contalar: Birçok araç ve malzemede, örneğin su geçirmez saatlerde yada fenerlerde su yada hava geçirmezlik sağlamak üzere contalar bulunmaktadır. Ancak bu contalar zamanla kuruyarak çatlar yada gevrekleşir ve görevlerini yerine getiremezler. Bu contaların 3 ila6 ay da bir kaç damla makine yağı ile yağlanmaları ömürlerini uzattığı gibi görevlerini de tam yapmalarını sağlar.
* Keskin bıçak için: Bıçağınızı iyi bilemiş olabilirsiniz. Ancak, daha da iyi olmasını istiyorsanız, bıçağın ağzını cam yada porselen(seramik değil) bir kavanoz veya şişe ağzında daha ince bileyebilesiniz. Farkı daha ilk kullanımda anlayacaksınız.
* Römork çekerken: Teknenizi veya başka bir römorku arabanızın arkasında çekerken, dış aynanızı öyle ayarlayın ki, römorkun tekerleklerini görebilesiniz. Böylece römork tekerleklerinin yada ışıklarının durumunu sürekli gözetim altında bulundurabilirsiniz.
*
* Ev sahibi payı; Bazı avlaklar mülk arazi üzerinde olabilir;yada yörede oturanlar yada köylüler olabilir. Av hasılatınızdan onlara da ikramda bulunmanız hem daha iyi ilişkiler kurmanızı hem de bir dahaki sefere daha iyi karşılanmanızı sağlar.
* Supaplardan çadır kazığı: Çadırı yere sabitlerken, özellikle sert ve taşlı zeminlerde tel kazıklar yere girmez ve eğilirler. Bunu önlemek için tel kazık yerine eski motor supaplarını kullanabilirsiniz. Atık supapları para bile ödemeden alıp kullanabiliriz ve bir çok işlevin yanında sağlam birer çadır kazığı olurlar.
* Tehlikeli atıklar; Kampta terk edilen plastik torbalar, misinalar, sürekli binlerce balığın, kuşun ve yaban hayvanının takılarak ölümüne neden olmaktadır. Bunları koymak için yanınızda çöp torbası bulundurun ve kullanın. Sudan gelmeyen hiçbir şeyi suya atmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.