Bahaettin Kabahasanoğlu kimdir?

1
2.786 kez

bahaettin-kabahasanoglu1959 yılında Trabzon’un Yomra İlçesine bağlı Çınarlı Köyünde doğan Bahaettin KABAHASANOĞLU; 1979 yılında Trabzon Fatih Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilgiler Bölümünü bitirerek öğretmenliğe başladı. Yurdun değişik yerlerinde öğretmen ve idareci olarak görev aldıktan sonra şu anda İstanbul Bakırköy Halk Eğitimi Merkezi Müdürü olarak görev yapan yazar; edebi çalışmalarını da sürdürdü.
Trabzon/Beşikdüzü’nde görevli olduğu yıllarda HORON ve UZUNSOKAK adlı kültür sanat dergilerini çıkaran grubun içinde yer aldı, yöresel dergi ve gazetelerde yazılar yazdı, HASKIZ, TATLI ŞUBAT ve BEŞİK KERTMESİ oyunlarını sahneye koydu.
1993 Yılında “MEB Öğretmen Yazarlar Yarışması”nda “AKSÜT” adlı çalışmasıyla derece alan yazarın;
DENİZLERİN DAĞLARIN ÇOCUKLARI (Deneme),
NESİNİ SEVİYORSUN, BİR YÜREĞE BİR SEVDA YETER Mİ (Şiir),
YETİŞMEYEN YETİŞKİNLER (İnceleme Araştırma),
TOPLU OYUNLAR (Tiyatro) adlı eserleri bulunmaktadır.

1992 Yılında “YUVA” adlı TV Dizisinde Senarist olarak görev alan yazar; tiyatro ve halk kültürüne katkı sunan çalışmalarına da devam etti.
2002 Yılında, bir Kuva-yı Milliye çalışması olan “BU TOPRAĞIN ÇOCUKLARI/BİR KURTULUŞ DESTANI” adlı Müzikali yazdı. 86 oyuncu ve dansçıdan oluşan bu Müzikal; Bahçelievler Sosyal Bilimler Lisesi Salonunda 5 kez, İstanbul Atatürk Kültür Merkezinde 1 kez, Ankara MEB Şûra Salonunda 1 kez ve Yeşilköy My Showland’de 6 kez olmak üzere toplam 13 kez sahnelendi ve 30.000 izleyiciye ulaştı.

2004-2006 yılları arasında Türkiye’nin Yetişkin Eğitimi alanındaki ilk projesi olan “Güçlendirilmiş Kadın” adlı Avrupa Birliği Projesinin (İzlanda, Finlandiya, Danimarka, Almanya, İspanya, Portekiz ve Türkiye) yürütülmesi ve sonuçlandırılmasında görev aldı.
Milli Eğitim Bakanlığı ve UNICEF arasında yürütülen “KIZ ÇOCUKLARININ OKULLULAŞTIRILMASI KAMPANYASI” kapsamında “ELİMDEN TUTUN, BENİ DE OKUTUN” adlı klibin hazırlanmasını sağladı.
“Bir taraf dağ, bir taraf deniz, ortasında biz, biz, dağ aslanları, deniz kızları, biz, denize benzeriz” diyerek daha çok masalımsı çalışmalara ağırlık veren yazar; şiir, tiyatro ve roman türü eserleriyle edebiyat dünyasına farklı bir kapı aralamak istemektedir.

1 Yorum

  1. bahattin kabahasapoğlu,nun başarılarını insani güzelliklerini anlatmak için kalemler yetmez ben kendisini tanıma şerefine nail olmuş şanslı insanlardan biriyim çokdeğerli
    mütevazi vatanına milletine insanlığa kendini adamış özverili ve dünyanın en güzel insanlarından biridir tanıyan herkezin örnek alması gereken onurlu gururlu ve doğru bildiği idealleri peşinde yılmadan bıkmadan insanlara faydalı olmak için ömrünü adamış çok değerli bir şahsiyettir kendisini tanımaktan büyük bir onur ve mutluluk duyuyorum ailem ve ben kendisini çok seviyor başarılarının devamını diliyoruz nerde olursan ol seni asla unutmayacağız SAYIN BAHAATTİN KABA HASANOĞLU bu vatanın sizin gibilere ihtiyacı var iyiki varsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.