Armuzlarından Su Alan Tekneye Ne Yapabiliriz?

1
548

armuz

Denize yeni indirdiğimiz teknemiz alt kaplama tahtalarından(Karina tahtaları) su yapıyor vede teknemiz şişerek suyun gelişini önliyemiyorsa teknemizi yeniden karaya çekerek kalafat yapmağa gerek yoktur burada sizlere pratik bir çözüm önereceğim.


1.Şayet Farş tahtası kullanmayıp doğrudan teknemizin sintine tahtalarına ayağımızla basarak kuvvet uyguluyorsak bu kötü alışkanlığımızı derhal bırakmalıyız.
2.Teknemizin sintinesinde bir miktar sintine suyu bırakarak,tahtaların iki yönlü ıslak tutulmasını sağlıyarak dönüp,deformasyona uğramasına sebep olmamalıyız.
3.Balıktan geldikten sonra veya çok güneşli havalarda balığa çıkmasak bile sabah güneş çıkmadan ve akşam üzeri güneş gücünü kaybettiğinde teknemizin güvertesini ve küpeştelerini deniz suyu vurarak ıslatmalıyız.
3.Uzun müddet teknemiz bağlı kaldıysa yaz günlerinde güneşin kavurucu sıcaklarında teknemizin borda tahtaları kuruyacağından armuz yapacaktır.Tekneyle 2-3 kişi denize açıldığınızda borda tahtaları ağırlık nedeniyle suya batacağından teknemiz su yapmağa başlıyacaktır.Bunu önlemek için kavurucu sıcaklarda tekneye çıkarak sancak iskele tekneyi sallayıp borda tahtalarının ıslanmasını temin etmeliyiz.
4.Denize yeni indirdiğimiz teknemiz alt kaplama tahtalarından(Karina tahtaları) su yapıyor vede teknemiz şişerek suyun gelişini önliyemiyorsa teknemizi yeniden karaya çekerek kalafat yapmağa gerek yoktur burada sizlere pratik bir çözüm önereceğim.Şöyleki;

a.Marangozhaneden çok ince talaş tozu alınız
b.Bu talaşları naylon torbaya koyarak teknenizi altına dalabileceğiniz bir derinlikte demirleyiniz.
c.Şnorkel,gözlük ve palet takarak teknenizin altına dalınız ve torbadaki talaş tozlarını suyun geldiğini tahmin ettiğiniz armuz yapmış karina tahtalarına serpiniz.
d.Serpmiş olduğunuz talaş tozları su almakta olan ince armuz aralıklarının arasına dolarak birmüddet sonra şişmeğe başlayacak ve kısa bir süre sonra teknenizin su alması önlenmiş olacaktır.Böylece sizde bu pratik çözümle masraftan ve zaman kaybından kurtulmuş olacaksınız.Tabi bu anlattığım bilgiler ağaçtan imal edilmiş tekneler için geçerlidir.Kazasız belasız günler geçirmeniz dileğimle hepinizi kuçaklarım.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.