1 yılda içtiğimiz maden suyunu Avrupalılar 1 haftada tüketiyor

1
66

1 yılda içtiğimiz maden suyunu Avrupalılar 1 haftada tüketiyor 1 – sodaMaden suyu rezervi bakımından dünyanın en zengin 10 ülkesi arasında bulunan Türkiye, bu kaynaklarını yeterince değerlendiremiyor.

Yaklaşık 4-5 milyar dolarlık rezervin bulunduğu ülkemizde, kaynakların çok az kısmı şişeleniyor. Avrupa ülkelerinde kişi başına yıllık maden suyu tüketimi 150 litre iken, Türkiye’de bu rakam 3 litrenin altında. Başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere İsrail, ABD ve Orta Asya ülkelerine ihracat gerçekleştiren Türkiye, maden suyu potansiyelinin ancak yüzde 3’lük kısmını değerlendirebiliyor. Ülke genelinde 225 maden suyu kaynak veya kaynak grubundan günlük 63 milyon litre maden suyu boşaltımı yapılmasına rağmen bu oranın yüzde 97’lik kısmı boşa akıyor. Türkiye’den daha az doğal kaynağa sahip Avrupa ülkelerinde maden suyu daha fazla tüketiliyor. Araştırmalara göre ülkemizde belirli yaş gruplarında kemik erimesi gibi hastalıklara diğer Avrupa ülkelerine oranla daha sık rastlanıyor. Uzmanlar, bu durumun nedenleri arasında maden suyu gibi doğal kaynakların yeterince tüketilmemesini de sayıyor.

Ülkemizdeki maden sularının büyük bölümünün boşa akması, milyarlarca liranın sokağa atılması anlamına geliyor. Türkiye Maden Suyu Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Dr. Nizamettin Şentürk, Türkiye’nin dünyanın en kaliteli maden suyuna sahip olmasına rağmen kaynakları yeterince verimli kullanamadığını doğruladı. Yatırım maliyetlerinin yüksek olduğuna dikkat çeken Şentürk, kaynakların genellikle meskûn olmayan mahallerde bulunduğu için, ilk yatırım maliyetlerinin yüksek olduğuna dikkat çekti.

Maden suyu ile soda aynı şey değil

Maden suyu, içerdiği mineraller ve karbondioksit gazıyla yeraltındaki çatlaklardan yeryüzüne çıktığından tamamen ‘doğal’ bir içecek. Soda ise su ve sudan yapılan içeceklere, üretim esnasında karbondioksit gazı basılmasıyla elde edilen ‘yapay’ bir içecek. Maden suyu mineral bakımından son derece zengin.
Aydın Hızlıca, Ünal Livaneli / ZAMAN

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.