Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir

1
678
Malulen Emeklilik
Malulen Emeklilik

Uzun vadeli sigorta kollarından biri olan malullük sigortası, ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başladıktan sonra malul kalan ve bu nedenle çalışma gücünü tamamen veya kısmen yitiren sigortalıların gelir kaybını gidermek amacıyla kurulmuştur. Bu yazımızda kimlerin Sosyal Güvenlik Kurumu açısından malul sayılacağı ve Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir hususlarını anlatmaya çalışacağız.

Kimler Malul Sayılır?

1-SSK’lı ve Bağ-Kurlu sigortalılar için SGK’nın yetkilendirdiği hastaneler tarafından düzenlenmiş raporlarda meslekte kazanma gücünün en az %60’ını kaybettiği SGK Sağlık Kurulunca tespit edilenler Malul sayılır

2- Devlet memurları için ise çalışma gücünün en az %60’ını kaybettiği veya vazifesini yapamayacak derecede meslekte kazanma gücünü kaybettiği SGK Sağlık Kurulunca tespit edilenler malul sayılır.

Malul Sayılma Kararını Kim Verir?

Maluliyete başvuranların, malullük aylığından yararlanıp yararlanmayacağına esas alan kararlarını  SGK bünyesinde illerde kurulu bulunan SGK Sağlık Kurulu karar verir. SGK Sağlık Kurulu, hastanelerce düzenlenen raporları incelemek suretiyle, çalışma gücünün kaybı oranlarını belirler.

Hangi İllerde SGK Sağlık Kurulu Bulunur?

Maluliyet Dosyasını Değerlendiren Kurum Sağlık Kurullar ve İller
Maluliyet Dosyasını Değerlendiren Kurum Sağlık Kurullar ve İller

Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

1- Sigortalıların yukarıda bahsedilen şekilde malul sayılması gerekmektedir. Yani %60 olan raporunun SGK tarafından onaylanması gerekmektedir.

2- En az 10 yıldan beri sigortalı olması ve 1800 gün primi olması gerekmektedir

3-Başka birinin bakımına muhtaç ise 10 yıllık sigortalılık süresi aranmaz

4-SSK’lı olanların işten ayrılması ve yazılı başvuruda bulunması gerekmektedir,

5-Bağ-Kur’luların ise iş yerini kapatması ya da devretmesi ve yazılı başvuruda bulunması gerkmektedir

6-Bağ-Kur’luların herhangi bir prim borcu bulunmaması gerekmektedir.

NOT: Konu ile ilgili sorularınız içi bizimle iletişime geçebilir ya da sayfanın yorum kısmına sorularınızı sorabilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here