Mali Tatilde SGK Bildirgesi Verilmesi

0
162
www.sorularlasgk.com
www.sorularlasgk.com

Mali Tatilde SGK Bildirgesi Verilmesi hususuna bir önceki yazımızda değinmiştik. Bu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Mali Tatilde SGK Bildirgesi Verilmesi

Mali tatil uygulamasından yararlanacak prim belgeleri şunlardır;

  • Sigortalı işe giriş bildirgesi:
  • İş yeri bildirgesi
  • Sigortalı işten ayrılış bildirgesi
  • Eksik gün belgesi
  • Aylık prim ve hizmet belgesi

Ayrıca, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanan idari para cezalarına 15 gün içinde yapılması gereken itiraz süresinin ve resen hesaplanan prim borçlarına bir aylık itiraz süresinin son gününün mali tatile denk gelmesi halinde bu sürelerde mali tatil kapsamında uzamaktadır.

Mali Tatili Düzenleyen 5604 Kanunun birinci maddesinini 6. fıkrasında 6661 sayılı Kanunla yapılan ve 27.01.2016 tarihinde yürürlüğe giren değişiklik uyarınca; son verilme süresi mali tatile denk gelen prim belgeleri, mali tatilin bitimini izleyen tarihten itibaren 5. günün mesai saati bitimine kadar verildiği takdirde yasal süresinde verilmiş sayılacaktır. Eski uygulamadaki 7 günlük süre 5 güne indirilmiştir.

SGK mali tatil esnasında denetim, tespit, kontrol ve tarama yapabilecektir. Aynı zamanda Kayıt ve Belge ibrazı için tebligat gönderebilecek, ancak kayıt ve belgelerin ibrazı için verilen sürenin son günün mali tatile rastlaması halinde 27 temmuza kadar süre uzayacaktır.
Kaynak: SGK Mali Tatil Uygulaması 2017 | Sorularla SGK Eğitim ve Danışmanlık

UYARI; Mali tatil uygulaması iş kazası ve meslek hastalığı durumunda yapılması gereken bildirimler için geçerli değildir.

ÖRNEK: 2013 yılındaki mali tatil 2 Temmuz ile 27 Temmuz tarihleri arasına denk gelmektedir. Buna göre, yasal verilme süresi 2-27 Temmuz arasında sona eren belgelerin 27.07.2013 tarihinin hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle 29.07.2013 tarihine kadar  verilmesi halinde yasal süresinde verilmiş sayılacak ve işverenlere herhangi bir idari para cezası uygulanmayacaktır.

NOT: Mali Tatilde SGK Bildirgesi Verilmesi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmına sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here