Cuma , Mayıs 27 2016
Home / Genel Kültür / Sağlık / Kültür mantarının faydaları?

Kültür mantarının faydaları?

mantarYemesi çok lezzetli olan mantarın faydaları saymakla bitmiyor. İşte mantarın sağladığı yararlar

Mantarın, insan sağlığını koruyucu B kompleks vitaminleri ve C vitamini yönünden zengin bir besin maddesi olduğu bilinmektedir.

Yüksek oranda folik asit ihtiva eden mantarın, anemi olgularının iyileştirilmesinde de kullanıldığını belirtmekte fayda vardır.

Mantar proteininin hazm olabilme değerinin, yüzde 72- 83 arasında olduğunu ve bu proteinin, insanın beslenmesi için gerekli olan hemen hemen bütün aminoasitleri içerdiğini belirten uzmanlar, Mantar, özellikle bu yönüyle diğer sebze türleri arasında en yüksek besin değerine sahiptir. Mantar, kalsiyum, fosfor, potasyum, demir ve bakır yönünden azımsanmayacak ölçülerde mineral içerir. Düşük karbonhidrat ve yağ oranı nedeniyle kalp ve damar hastalıklarında, kandaki şeker düzeyini düşürme özelliği nedeniyle de şeker hastalıklarında diyet öğesi olarak önermektedirler.

Mantar zehirlenmelerine karşı tanınmayan mantarların yenmemesi, özellikle kültür mantarlarının tüketilmesine dikkat etmekte fayda vardır.

Et yerine mantar
En iyi bitkisel protein kaynaklarından biri olan ve bünyesinde yağ bulunmayan mantar, kanser ilaçlarının üretiminde de kullanılıyor

Mantarın bilinen en iyi bitkisel protein kaynağı olduğunu belirten uzmanlar, “Vücut, hayvansal gıdalarla, protein kadar da yağ alıyor, ancak mantarda yağ oranı neredeyse sıfır. Mantarla vücut, saf protein alır” demektedirler.

Hayvansal gıdalarla alınan yağların damar tıkanıklıklarına yol açtığını söyleyen Buzmanlar: “Kırmızı veya beyaz et yediğimiz zaman vücudumuz yüksek oranda yağ alıyor. Bu yağlar, doymuş yağlarla birlikte geliyor ve kalp damar tıkanıklıklarına yol açıyor. 100 gram etten alınan protein oranı yüzde 17-20 civarında değişirken, alınan yağ da aynı miktarda oluyor. Oysa tamamen bitkisel olan mantar ile hemen hemen yüzde sıfır oranında yağ ile yüzde 5 protein geliyor. Mantar tüketerek yüzyılın hastalığı kalp ve damar tıkanıklıklarından korunabilirsiniz.”

Mantarın ayrıca vücudun ihtiyacı olan C, B1, B2, B6 ve D vitaminleri açısından da oldukça zengin olduğunu belirten uzmanlar, mantarın bünyesinde bol miktarda amino asit bulundurduğunu ve kansızlığa da iyi geldiğini ifade etmektedirler..

Özellikle kültür mantarı yetiştiriciliğinin çok kolay olmasına rağmen yeterince üretimin yapılmadığını vurgulayan uzmanlar “Nüfus sayımız çok yakın olan İngiltere’de üretim 300 bin ton, yani bizden 10 kat fazla. Böylesine önemli bir bitkisel ürünün mutlaka teşvik edilerek, daha fazla üretimi ve tüketimi
sağlanmalı” demekteler.Özellikle sağlığına dikkat edenler formda kalmak isteyenler için mantar vazgeçilmez bir besindir.

Formda kalmak için mantar yemeklerini sofranızdan eksik etmeyiniz.

About Emrehan

Check Also

Limon suyu ve sarımsak mucizesi

BUNU YILDA BİR KEZ YAPIN Özellikle Rus doktorların tavsiye ettiği kalp ve damar hastalıkları reçetesi …

8 comments

 1. paylaşım için teşekkürler. cok faydalı bilgiler oldu benim için.

 2. peki ya kültür mantarından antibiyötik elde ediliyor mu? edilmiyorsa hangi mantardan elde ediliyor?

 3. Kültür Mantarı

  Kültür mantarı hakkında yazı güzel olmuş, alım satım işi yapmak isteyenleri web sayfamıza bekliyoruz http://www.kulturmantar.com bol kazançlı günler

 4. Mantar ile ilgili payaşımınız güzel olmuş. teşekkürler

 5. Kültür Mantarının Diğer İsimleri: Fütr, Fungus, Mushroom, Champignon Tüm dünyada onbinlerce çeşidi bulunan mantar protein ve demir açısından çok zengindir. Ayrıca, mantarda A, B, D, P ve K vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, fosfor ve bakır mineralleri de bulunur. Mantarın Faydaları Yorgunluğu giderir. Mantar sinirlere iyi gelir. Göze ve vücuda kuvvet verir. Bedenin gelişmesinde yardımcı olur.

  mantar alım satımı yapmaktayız…

  http://www.royalmantar.com / 544 661 15 83

 6. AYŞE-DİDİM-AYDIN

  PAYLAŞIMINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.
  MANTARIN FAYDALARINI ANLATMAKLA BİTMEZ 40 DERDE DEVA BENCE
  HERKES BOLCA YEMELİ.MUTFAĞIMIZ ÇOK ZENGIN ZATEN HER ŞEKILDE DEĞİŞİK
  TARIFLERLE KULLANABILIRSINIZ.. DİDİM DE ÇOK ÖZEL TESISIMIZDE ÜRETMEKTEYIZ.
  DİDİM HALKI BU LEZZETİ TATMAYA BAŞLADI.İSTERSENIZ SIZLEREDE GÖNDEREBILIRIZ.
  HERŞEY GÖNLÜNÜZCE OLSUN.SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ.

 7. Mantarın bilinen en iyi bitkisel protein kaynağı olduğunu belirten uzmanlar, “Vücut, hayvansal gıdalarla, protein kadar da yağ alıyor, ancak mantarda yağ oranı neredeyse sıfır. Mantarla vücut, saf protein alır” demektedirler.

  Mantar(lar) bitki değildir çürükçül organizmalardır.

 8. MANTAR TOHUMU ŞATIŞ
  İSTİRİDYE MANTAR MİSELİ 18 KG………….
  KOMPOST HAZIRLANIŞI
  Önce samanı ve kepeği karıştırın, sonra kaynar suyun içinde atın. 30dk ile 45 dk arasında pastörize olmasını bekleyin. daha sonra samanlarınızı sudan çıkartıp soğumaya bırakın.Samanlar Soğuyunca fazla suyu süzün, steril, temiz bir naylon üzerine dökün. Samanı elinizle sıktığınız zaman su damlamayacak şekilde suyun süzülmüş olması gerekir.Naylon torbanıza önce 8-10 cm saman koyun, onun üzerine bir avuç (20 gram kadar) miseli poşetin kenarlarına atın. Tekrar tekrar aynı işleme poşet doluncaya kadar devam edin.En sonunda torbanın ağzını bağlayın.Üzerine çiviyle rastgele delikler açın (yaklaşık 10-15 adet)güneş ışığı almayan, karanlık bir yere koyun. ortam nemini ayarlayın en az %85 nem olmalıdır. yaklaşık bir hafta sonra torbanın gittikçe beyazladığını göreceksiniz.Yaklaşık 20 gün sonra torbanın üzerine jiletle birkaç santimlik mantar çıkış delikleri açın. bir ay sonra bebek mantarcıkları görmeye başlayacaksınız. zaten bir hafta sonra da mantarlarınız ızgaralık olacaktır. sonrası malumm. afiyetle…
  YUKARIDA BELİRTİLEN İŞLEMLERDE SAMAN YERİNE TALAŞ, MISIR KOÇANI, ÇELTİK SAPI GİBİ MALZEMELERDE KULLANABİLİRSİNİZ. KEPEK VERİMİ ARTIRMAK MAKSADIYLA MUTLAKA OLMALIDIR.
  PAKETİ AÇILMAMIŞ MANTAR TOHUMLARINI BUZDOLABININ RAFLARINDA 6 AY SAKLAYABİLİRSİNİZ.(lütfen Buzluğa koymayınız)

  (+1 ila +5 derece arasında muhafaza ediniz)

  TOPLU SİPARİŞLERİNİZ İÇİN MESAJ ATINIZ 0530 134 05 09

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir