Kültür mantarının faydaları?

mantarYemesi çok lezzetli olan mantarın faydaları saymakla bitmiyor. İşte mantarın sağladığı yararlar

Mantarın, insan sağlığını koruyucu B kompleks vitaminleri ve C vitamini yönünden zengin bir besin maddesi olduğu bilinmektedir.

Yüksek oranda folik asit ihtiva eden mantarın, anemi olgularının iyileştirilmesinde de kullanıldığını belirtmekte fayda vardır.

Mantar proteininin hazm olabilme değerinin, yüzde 72- 83 arasında olduğunu ve bu proteinin, insanın beslenmesi için gerekli olan hemen hemen bütün aminoasitleri içerdiğini belirten uzmanlar, Mantar, özellikle bu yönüyle diğer sebze türleri arasında en yüksek besin değerine sahiptir. Mantar, kalsiyum, fosfor, potasyum, demir ve bakır yönünden azımsanmayacak ölçülerde mineral içerir. Düşük karbonhidrat ve yağ oranı nedeniyle kalp ve damar hastalıklarında, kandaki şeker düzeyini düşürme özelliği nedeniyle de şeker hastalıklarında diyet öğesi olarak önermektedirler.

Mantar zehirlenmelerine karşı tanınmayan mantarların yenmemesi, özellikle kültür mantarlarının tüketilmesine dikkat etmekte fayda vardır.

Et yerine mantar
En iyi bitkisel protein kaynaklarından biri olan ve bünyesinde yağ bulunmayan mantar, kanser ilaçlarının üretiminde de kullanılıyor

Mantarın bilinen en iyi bitkisel protein kaynağı olduğunu belirten uzmanlar, “Vücut, hayvansal gıdalarla, protein kadar da yağ alıyor, ancak mantarda yağ oranı neredeyse sıfır. Mantarla vücut, saf protein alır” demektedirler.

Hayvansal gıdalarla alınan yağların damar tıkanıklıklarına yol açtığını söyleyen Buzmanlar: “Kırmızı veya beyaz et yediğimiz zaman vücudumuz yüksek oranda yağ alıyor. Bu yağlar, doymuş yağlarla birlikte geliyor ve kalp damar tıkanıklıklarına yol açıyor. 100 gram etten alınan protein oranı yüzde 17-20 civarında değişirken, alınan yağ da aynı miktarda oluyor. Oysa tamamen bitkisel olan mantar ile hemen hemen yüzde sıfır oranında yağ ile yüzde 5 protein geliyor. Mantar tüketerek yüzyılın hastalığı kalp ve damar tıkanıklıklarından korunabilirsiniz.”

Mantarın ayrıca vücudun ihtiyacı olan C, B1, B2, B6 ve D vitaminleri açısından da oldukça zengin olduğunu belirten uzmanlar, mantarın bünyesinde bol miktarda amino asit bulundurduğunu ve kansızlığa da iyi geldiğini ifade etmektedirler..

Özellikle kültür mantarı yetiştiriciliğinin çok kolay olmasına rağmen yeterince üretimin yapılmadığını vurgulayan uzmanlar “Nüfus sayımız çok yakın olan İngiltere’de üretim 300 bin ton, yani bizden 10 kat fazla. Böylesine önemli bir bitkisel ürünün mutlaka teşvik edilerek, daha fazla üretimi ve tüketimi
sağlanmalı” demekteler.Özellikle sağlığına dikkat edenler formda kalmak isteyenler için mantar vazgeçilmez bir besindir.

Formda kalmak için mantar yemeklerini sofranızdan eksik etmeyiniz.

You may also like

7 comments

 • pelin May 4, 2011   Reply →

  paylaşım için teşekkürler. cok faydalı bilgiler oldu benim için.

 • sinek May 10, 2011   Reply →

  peki ya kültür mantarından antibiyötik elde ediliyor mu? edilmiyorsa hangi mantardan elde ediliyor?

 • Kültür Mantarı May 24, 2011   Reply →

  Kültür mantarı hakkında yazı güzel olmuş, alım satım işi yapmak isteyenleri web sayfamıza bekliyoruz http://www.kulturmantar.com bol kazançlı günler

 • mantar Eyl 21, 2011   Reply →

  Mantar ile ilgili payaşımınız güzel olmuş. teşekkürler

 • bayram Oca 31, 2012   Reply →

  Kültür Mantarının Diğer İsimleri: Fütr, Fungus, Mushroom, Champignon Tüm dünyada onbinlerce çeşidi bulunan mantar protein ve demir açısından çok zengindir. Ayrıca, mantarda A, B, D, P ve K vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, fosfor ve bakır mineralleri de bulunur. Mantarın Faydaları Yorgunluğu giderir. Mantar sinirlere iyi gelir. Göze ve vücuda kuvvet verir. Bedenin gelişmesinde yardımcı olur.

  mantar alım satımı yapmaktayız…

  http://www.royalmantar.com / 544 661 15 83

 • AYŞE-DİDİM-AYDIN Eki 16, 2012   Reply →

  PAYLAŞIMINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.
  MANTARIN FAYDALARINI ANLATMAKLA BİTMEZ 40 DERDE DEVA BENCE
  HERKES BOLCA YEMELİ.MUTFAĞIMIZ ÇOK ZENGIN ZATEN HER ŞEKILDE DEĞİŞİK
  TARIFLERLE KULLANABILIRSINIZ.. DİDİM DE ÇOK ÖZEL TESISIMIZDE ÜRETMEKTEYIZ.
  DİDİM HALKI BU LEZZETİ TATMAYA BAŞLADI.İSTERSENIZ SIZLEREDE GÖNDEREBILIRIZ.
  HERŞEY GÖNLÜNÜZCE OLSUN.SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ.

 • MAHMUT Nis 2, 2014   Reply →

  Mantarın bilinen en iyi bitkisel protein kaynağı olduğunu belirten uzmanlar, “Vücut, hayvansal gıdalarla, protein kadar da yağ alıyor, ancak mantarda yağ oranı neredeyse sıfır. Mantarla vücut, saf protein alır” demektedirler.

  Mantar(lar) bitki değildir çürükçül organizmalardır.

Leave a comment