Kıdem Tazminatı Alabilir Yazısı Verilmesi

2
669
İşsizlik Maaşından Yararlanma Şartları Nelerdir
İşsizlik Maaşından Yararlanma Şartları Nelerdir

Aylık bağlanması için yaş dışında kalan diğer şartları (sigortalılık süresi ile prim ödeme gün sayısı) veya yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları halinde sigorta bunları kıdem tazminatı ödeneceği öngörülmüştür.

Kıdem Tazminatı Alabilir Yazısı Verilmesi İçin;

Sigortalıların kanunda öngörülen yaş dışındaki diğer koşulları yerine getirip getirmediği kontrol edilecektir. 08.09.1999 tarihinden önce sigortalı olup bu tarihten sonra işten ayrılanları asgari 15 yıllık sigortalılık süresi ve en az 3600 pirim gün sayısı ile aylık bağlandığından koşulların oluşup oluşmadığına bakılacak gerek sigortalılık süresi gerekse gün kurumunun tespitinde hizmet birleştirmeleri ile bu süreleri etkileyen faktörler dikkate alınacaktır.

Kıdem Tazminatı Alabilir Yazısı Verilmesi için sigortalının müracaat tarihinde işten ayrılması şart değildir.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen kıdem tazminatına esas yazı; 08.09.1999 tarihinden önce çalışmaya başlayanlar 15 yıl 3600 gün şartını yerine getirmeleri halinde yaş şartı aranmadan kıdem tazminatı yazısı verilmektedir.

Son çalışmanın SSK kapsamında geçmesi yeterli olup Bağ-kur hükümleri uygulanmayacaktır. Son 7 yıl içinde en fazla hizmetin geçtiği Kurumun SSK olması şartına bakılmayacaktır.

Emekli koşullarının prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresini doldurulan kişiler bu durumların tespit eden yazıyı bağlı oldukları sosyal güvenlik kurumu il veya ilçe müdürlüklerinden alıp işverene verdikleri takdirde işveren bu kişilere kıdem tazminatı ödemek zorundadır. İşverenin bu yazıyı kabul etmemesi veya kıdem tazminatını ödememesi mümkün değildir.

NOT: Konu ile ilgili sorularınız için bizimle iletişime geçebilir ya da sayfanın yorum kısmına sorularınızı sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here