İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl İptal Olur

0
495
İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl İptal Olur
İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl İptal Olur

5510 sayılı Kanunun 51. maddesi İsteğe bağı sigortanın ne zaman başlayacağı ve ne zaman sona ereceğini belirtmektedir. Bu yazımızda İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl İptal Olur ve İsteğe Bağlı Sigorta Ne Zaman İptal Olur hususlarını anlatmaya çalışacağız.

İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl İptal Olur? İsteğe Bağlı Sigorta Ne Zaman İptal Olur?

  • İsteğe bağlı sigortalılığını sona erdirme talebinde bulunanların, buna ait dilekçelerin SGK’ya ulaştığı tarihten önceki primi ödenmiş ayın sonu itibariyle sona erer.
  • Sona erdirme talebinde bulunanların yazılı talep tarihi itibariyle prim borcu bulunmuyorsa talep tarihi itibariyle sona erer.
  • Aylık talebinde bulunanların, aylığa hak kazanmış olmak şartıyla tahsis talep tarihinden itibaren sona erer.
  • Sigortalının ölümü halinde prim borcu bulunmuyorsa ölüm tarihinden itibaren sona erer.
  • Sigortalının ölümü halinde prim varsa, prim borcunun hak sahiplerince 12 ay ödenmemesi veya hak sahiplerinin talebi halinde en son primi ödenmiş ayın sonundan geçerli olmak üzere sona erer.
  • Bir işverene bağlı yani SSK’lı olarak ya da Devlet memuru olarak çalışmaya başladığı tarihten bir gün önce sona erer.
  • İş yeri açıldığı yani Bağ-Kur’lu olarak çalışmaya başladığı tarihten itibaren sona erer.
  • İkametin yurt dışına taşınması halinde isteğe baağlı sigorta sona erer. Ancak, Sigortalının sigortalılığının sona erdirilmesi yönünde bir talebi yoksa, sigortalılığının sona erdirilmesinde sigortalının ikametini taşımış olduğu ülke mevzuatı kapsamında sigortalı olarak çalışmaya başladığı veya ikamet esasına bağlı olarak o ülke sosyal güvenlik sistemine dahil oldukları tarihten bir gün önce sona erer.
  • İsteğe Bağlı Sigortalılığı başladığı tarihten itibaren hiç prim ödemesi bulunmayanların sigortalılıklarını sona erdirme talebinde bulunmaları halinde isteğe bağlı sigortalılıkları tescil tarihi itibarıyla sona erer.

İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl İptal Olur ve ne zaman iptal olur sorusuna cevap olarak; 12 ay boyunca prim ödemesi olmayanların İsteğe bağlı sigortalılığı iptal olur. İsteğe bağlı sigortanın iptal edilmesinin ardından tekrar başvuru yapılarak tekrar isteğe bağlı sigortalı olunabilir.

NOT: Konu ile ilgili sorularınız için bizimle iletişime geçebilir ya da sayfanın yorum kısmına sorularınızı sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here