Hak Kazanmadığı İzni Kullanan İşçi İşten Ayrılırsa Ne Olur

0
192
Yıllık izin süreleri
Yıllık izin süreleri

Hak Kazanmadığı İzni Kullanan İşçi İşten Ayrılırsa Ne Olur sorusu iki türlü cevaplanabilecek bir sorudur.

Hak Kazanmadığı İzni Kullanan İşçi İşten Ayrılırsa Ne Olur

İşçinin, yıllık ücretli izin hakkından yararlanabilmesi için ilk çalışmaya başladığı günden itibaren en az 1 yıl çalışmış olması gereklidir. 4857 sayılı Kanun 54. maddesine göre; İşçi yıllık iznini, gelecek hizmet yılı içinde kullanacaktır. İşçiye yıllık ücretli izni işveren tarafından kendi inisiyatifi veya işçinin talebi ve kendisinin de onayı ile izne hak kazanmadan önce kullandırılmasında yasal bir engel bulunmamaktadır. Böyle bir durumda sadece, işçinin gelecek izin hakkı kullandığı tarihe göre değil, izin hakkının doğduğu tarihe göre hesaplanacaktır. Yıllık ücretli izne hak kazanmadan izni kullandırılan işçi izne hak kazanma tarihinden önce iş yerinden ayrılması durumunda. İşveren kendi inisiyatifi veya işçinin talebi ve kendisinin onayı ile işçiye kullandırdığı ve ücretini ödediği izin ile ilgili olarak işçiden herhangi bir talepte bulunabilecek midir? Bu soruya vereceğimiz cevap belirteceğimiz durumlara göre iki şekilde olabilecektir.

Birinci cevap; işveren işçiye hak kazanmadığı izni kullandırırken işçiden imzasını taşıyan bir dilekçe alması ve hak kazanmadan kullandırılan izin için ödenen ücretin, izne hak kazanma tarihinden önce iş yerinden ayrılması halinde ödeneceği taahhüdünün alınması halinde izin ücretinin talep edilebileceği şeklinde olacaktır.

İkinci cevap ise; işverenin yukarıda belirtildiği şekilde bir dilekçe ve taahhüt alınmaması durumunda işçiden herhangi bir talepte bulunamayacağı. Hak kazanılmadan kullandırılan iznin 4857 sayılı Kanun 55. maddesinde belirtilen “ işveren tarafından verilen diğer izinler “ kapsamında değerlendirileceği şeklinde olacaktır. Birinci cevapta belirttiğimiz ve işçiden alınacak taahhütname kanuna aykırı bir düzenleme değildir.

NOT: Hak Kazanmadığı İzni Kullanan İşçi İşten Ayrılırsa Ne Olur konusu ile ilgili sorularınız için bizimle iletişime geçebilir ya da sayfanın yorum kısmına sorularınızı sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here