Evlenen Kadın İşçi İhbar Tazminatı Alır Mı

0
279
Hem Eşten Hem Babadan İki Maaş Alma Şartları
Hem Eşten Hem Babadan İki Maaş Alma Şartları

Evlenen Kadın İşçi İhbar Tazminatı Alır Mı sorusunun cevabı 1475 sayılı Kanunda belirtilmiştir. Buna göre, evlilik nedeniyle 1 yıl içinde haklı gerekçeyle işten ayrılma hakkı kadın işçiye verilmiştir.

Evlenen Kadın İşçi İhbar Tazminatı Alır Mı

1475 Sayılı İş Kanunu’nun 14. Maddesine göre “…kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile iş akdini sona erdirmesi… hallerinde işçinin işe başladığı tarihten itibaren iş sözleşmesinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler için aynı oran üzerinden ödeme yapılır”.

Yukarıda geçen Kanun hükmüne göre, kadın işçi evlenmesi durumununda başka hiç bir şeye gerek kalmadan, önceden haber vermesine gerek olmadan 1 yıl içinde yazılı olarak talep etmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanacaktır. Ancak bu Kanun maddesine göre, işverene ihbar süresince haber vermesi gerekmediğinden dolayı ihbar tazminatına da hak kazanamaz.

Evlenen Kadın İşçi İhbar Tazminatı Öder Mi?

Yargıtay’ın daha önce bu konuda vermiş olduğu birçok kararı vardır. Bu kararlar da evlilik nedeniyle işten ayrılan yani istifa eden kadının  bir ihbar süresini beklemek zorunda olmadığı belirtilmiştir.
Örneğin; Yargıtay 9. Hukuk Dairesi 10.5.2012 tarih, 2010/10705 E. 2012/16586 K. kararında “ Kadın işçinin yasanın tanıdığı fesih hakkını kullanması halinde, kıdem tazminatı talep hakkı doğar. Feshin işverence kabul edilmesi gerekmez. Aynı zamanda işçinin işverene ihbar öneli tanıması zorunluluğu da bulunmamaktadır. denilerek evlenerek işten ayrılan kadın işçinin ihbar tazminatı ödemeyeceği açıkça ifade edilmiştir.
NOT: Konu ile ilgili sorularınız için bizimle iletişime geçebilir ya da sayfanın yorum kısmına sorularınızı sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here