Doğum Yapan Kadınlara Verilen Doğum Parası

5
472
Doğum Yapan Kadınlara Verilen Doğum Parası
Doğum Yapan Kadınlara Verilen Doğum Parası

Doğum Yapan Kadınlara Verilen Doğum parası olarak bilinen ancak 5510 sayılı Kanunda geçici iş göremezlik ödeneği olarak geçen bu kavram sigortalı kadınlar tarafından çokça merak edilmektedir. Doğum Parasını Hak Etmenin Şartları Nelerdir?, Ne Kadar Doğum Parası Alınır? ve Doğum Parası Ne Zaman Yatar? gibi soruların cevaplarını maddeler halinde anlatmaya çalışalım.

Doğum Yapan Kadınlara Verilen Doğum Parası Kimlere Verilir?

-Bir iş verene bağlı olarak çalışan SSK’lı kadınlar

-Muhtarlar

-Tarım Bağ-Kurlusu olanlar

-Gelir vergisi mükellefi olan Bağ-Kurlular

-Esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olan bağkurlular

Doğum Parası Hangi Süreler İçin Ödenir?

– Doğumdan önceki ve doğumdan sonraki 8’er haftalık sürede çalışmadığı her gün için geçici iş göremezlik ödeneği(doğum parası)ödenir.

– Eğer ikiz doğum olduysa, doğumdan önceki ve sonraki 10’ar haftalık süre de çalışmadığı her gün için geçici iş göremezlik ödeneği(doğum parası) ödenir.

Doğum Parasını Hak Etmenin Şartları Nelerdir?

– Kadın sigortalının doğumdan önceki 8 haftaya kadar sigortalılık niteliğinin sona ermemesi yani çalışıyor olması gerekmektedir

– Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün çalışmış olması gerekmektedir.

– İstirahat süresi içinde iş yerinde çalışmamış olması gerekmektedir

– Doğum olayının gerçekleşmiş olması gerekmektedir

Ne Kadar Doğum Parası Alınır?

Kadın sigortalının alacağı doğum parası iş yerinden aldığı brüt ücrete göre belirlenir. Doğum parası sigortalının aldığı ücretin 3’te 2’sidir.

Örnekteki gibi hesaplanır: Merve ERGİNER isimli sigortalının istirahat başlangıcından önceki brüt ücreti 2700 TL’dir. Bu durumda sigortalının günlük ücreti 2700/30=90 TL olmaktadır.

Günlük Doğum Parası:(90TLx2)/3=60 TL olacaktır.

Doğum Parasını doğumdan önceki 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 hafta için hak edeceğinden dolayı sigortalı kadının 16 haftalık yani 112 günlük doğum parası 112 gün x 60 TL= 6720 TL olacaktır.

Doğum Parası Ne Zaman Yatar?

Sigortalıların doğum paraları gerekli işlemlerin yapılması ile birlikte SGK ile Ziraat Bankası arasında yapılan protokol gereği her ayın 8’i ile 14’ü arasında Ziraat Bankasında hesabı olanların hesap numaralarına, hesabı olmayanların ise TC kimlik numaralarına havale yapılmak suretiyle ödenmektedir.  Sigortalıların ödenekleri hakkında bilgi sahibi olabilmeleri için kurum ünitelerine gelmelerine gerek kalmaksızın postanelere başvurarak alacakları e-Devlet şifresi ile İnternet ortamında giriş yaparak ekrana gelen sayfada e-Hizmetler Sosyal Güvenlik Kurumu 4/a ve 4/b İş Göremezlik Ödemesi Görme linkinden ödeneklerinin ne aşamada olduğunu Ziraat Bankası şubelerine aktarılıp aktarılmadığını görmeleri mümkündür.

NOT: Konu ile ilgili sorularınız için bizimle iletişime geçebilir ya da sayfanın yorum kısmına sorularınızı sorabilirsiniz.

5 YORUMLAR

  1. Merhabalar. Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 günüm var ama doğumdan 3 ay önce işten ayrıldım. Yine de Doğum parasını alabilir miyi. Teşekkürler

    • Merhaba Gülse Hanım. Doğum parasına hak kazanabilmeniz için doğum öncesinde aldığınız istirahat raporuna kadar iş yerinde fiilen çalışıyor olmanız gerekmektedir. Bu sebeple doğum parasını hak etmemektesiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here