Çernobil Nedir?

26 nisan 1986 Ukrayna Çernobil reaktöründe 2 patlama meydana geliyor.
D.S.Ö ne göre Hiroşima ve Nagasakiye atılan atom bombalarından 200 kat daha fazla radyasyon yayılmış.

Patlamadan kurtulanlar ve patlamadan sonra kurtarma temizlik işlerine katılanlar 165 minisinel radyasyon almışlar . 10 minisinel bir insan için öldürücü değerdir.“Karadeniz Bölgesi Kanser ve Kanser Risk Faktörleri Araştırması” sonuçlandı. Sonuçları, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın da katıldığı bir toplantıyla duyurulan araştırma, 4 aşamalı olarak gerçekleştirildi.
-Ulusal Kanser Danışma Kurulu ve çeşitli üniversitelerin katkılarıyla yürütülen ve 2 yıl süren araştırmanın sonuçlarına göre kanser, Karadeniz ve Edirne’de diğer bölgelerden farklı bir artış göstermedi. Araştırmada, 1986 yılında kazanın ardından Trakya ve Doğu Karadeniz bölgelerinde yaşayanların aldığı radyasyon dozunun 59 milirem, diğer yörelerde yaşayanlarda ölçülen radyasyon dozunun ise 50 milirem olarak hesaplandığı, bu dozun bir akciğer grafisinde alınan doza eşdeğer olduğu,kaydedildi.

Trabzon ilinde görülen kanser vakalarının yerleşim yerlerine göre dağılımı dikkate alındığında kadınlarda yüzde 18 ile meme kanseri, erkeklerde ise yüzde 27.4 ile akciğer-bronş kanseri ilk sırada yer aldı. Edirne’de ise erkeklerde yüzde 37.4 ile akciğer, kadınlarda ise yüzde 22.9 oranıyla meme kanseri vakalarına rastlandı.

ÇERNOBİL ETKİSİYLE KANSER ARASINDAKİ İLİŞKİ
Elde edilen verilerin, Karadeniz bölgesinde, Çernobil kazasının etkisiyle kanser arasında bir ilişki olmadığının bilimsel olarak ortaya koyduğunun vurgulandığı araştırmada, kanserle mücadele yöntemleri hakkında da bilgi,verildi.

Akdağ, “asıl Çernobil vatandaşın cebinde. Sigara, alkol tüketimi ve yüksek kalorili yiyecekler kanserin asıl nedenleri” dedi.
Toplumun bilinçlenmesinin ön koşul olduğunun kaydedildiği araştırmada, kanserin önlenmesi için sigara ve alkol kullanılmaması, diyet ve katkı maddelerine dikkat edilmesi, gerekli olmadıkça ilaç kullanımı ve radyolojik tetkiklerden kaçınılması, kimyasal maddeler ve radyasyondan korunulması önerildi.

Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu “Rakamlara bakmayın, hastaların çoğu Ankara’ya, İstanbul’a gidiyor. Çoğu da doktora gitmeye ürküyor. Karadeniz’de kanser patlıyor” diyor.

VERİLER

—Araştırma sigarayla ilgili kanserlerde ciddi artış yaşandığını da ortaya koydu. Dünya erişkin nüfusunun 3’de 1’inin sigara içtiğine, her10 ölümden birinin sigaradan olduğuna işaret edilen araştırmada, Türkiye’de ise erkeklerin yüzde 60’ının kadınların ise yüzde 5-10’unun sigara içtiğine dikkat çekildi. Ayrıca, akciğer kanserli olguların yüzde 90’ının ise sigara içen kişiler olduğu vurgulandı.
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada her yıl 6 milyondan fazla insan kanser hastalığına yakalanmakta ve yaklaşık 5 milyonu ise bu hastalık yüzünden yaşamlarını kaybetmektedir. Amacımız, kanser hastalığı hakkında toplum bilincinin geliştirilmesi, kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Günümüzde özellikle bu hedefe yönelik kanser eylem planları yapılmakta, tütün kontrolü, dengeli beslenme, fiziksel aktivite ve korunma odaklı kanser mücadele stratejileri oluşturulmaktadır. KETEM’ de yapacağımız eğitimler ve tarama programları ile halkımızın bilinçlenmesini sağlamak ve kanser vakalarının erken devrelerde yakalanması ile erken tanı ile önlenebilir kanserlerin kontrolünü hedeflemektedir. Erken teşhis hayat kurtarır”

You may also like

24 comments

 • çağlar Kas 25, 2008   Reply →

  ÇOK KÖTÜ Bİ OLAY BU ÇOK KÖTÜ AMCAM HALALARIM BÜYÜK BABAM VE BABANNEM KANSERDEN VEFAT ETTİLER ( SİNOP )

  • kaya May 15, 2014   Reply →

   başınız sağolsun

 • A.Özlem Yazğan Oca 6, 2009   Reply →

  Recep Akdağ’ın görüşlerine katılmıyorum. Sanki çernobil hiç Türkiye’yi (özellikle karadeniz) etkilememiş gibi bir tavır sunuyor. Herkes gerekli araştırmayı zamanında yapsaydı bu durumda olunmazdı. O dönemde içilen çayları ve yenilen fındıkları unutmayalım lütfen!…

 • mehmet Oca 31, 2009   Reply →

  BENCEDE ÇOK KÖTÜ BİR OLAY BNM DE ÇOĞU AKRABAM KANSER YÜZÜNDEN ÖLDÜÜ ÇOK ÜZÜCÜ Bİ OLAY ..:(:(:( + İST.

 • emel Şub 25, 2009   Reply →

  onca insanın ölümüne sebep oldu ALLAHIM herkese yardım etsin bir karadenizli olarak ben ve gelecekte benim çocuklarımın kanser olmayacağı garantisi yok öyle çok fazla var ki çevremde hele etkisi yokmuş gibi davranan insanlar… tepki verilmediği için böyle…

 • ogün Mar 28, 2009   Reply →

  yha bole yerleri neen kapatmıyorlarkı bencede cok uzucu bir olay özellıklede (karadenız bölgemizdekı) insanlarımıza allah kolayylık versin

 • isimsiz Nis 8, 2009   Reply →

  Allahım bu nedir ya millet ölüp ölüp gidio.hiçbirimizin garantisi yok.

 • rapçi Nis 26, 2009   Reply →

  kahrolsun çernobil lanet

 • defne May 5, 2009   Reply →

  herkes ölüyo yaaaa bu ne

 • y. emre May 5, 2009   Reply →

  yeter artık bu hüzünlü günler olmasın

 • yuus emre May 5, 2009   Reply →

  yeter artık çernobil eski günlere gidip bizi burada korkuyla baş başa bırakma ama biz seni hatırlamamaya güçlük çekiyoruz

 • esra Haz 16, 2009   Reply →

  biz sustukça böylee yerler kapatılmaz böyle yopluma helal olsun

 • emre Ağu 2, 2009   Reply →

  konuşsak bizi dinleyenmı olucak hayvan yerıne konuyoruz insanlar öldüğü halde devam ediyor nasıl bi anlayış türü bu

 • furkan Eki 5, 2009   Reply →

  allahım türkiyedekilere çokmu çok yardım eyle

 • lll Mar 25, 2010   Reply →

  yyyyazikkkk 🙁

 • oguzhan Tem 26, 2010   Reply →

  bencede çok üzücü ölern mekanı cennet olsun??*

 • oguzhan Tem 26, 2010   Reply →

  arkadaslar ben rusyaya gittim ve katlı müzesin çernobilden 2 dünya savası bile var mutlaka gidin

 • ecem Eki 4, 2010   Reply →

  bncede çok üzücü bir olay ölen yakınları olan herkesin başı sağolsun

 • FATMA NUR Ara 13, 2010   Reply →

  ÇOK KÖTÜ VE ÜZÜCÜ BİR KONU BU HASTALIKTAN DOLAYI YAKINLARI ÖLEN KİŞİLERİN BAŞI SAĞOLSUN… 🙁

 • samsunlu Şub 24, 2011   Reply →

  çook üzücü bi olay. ben 1985 doğumluyum ilerde kanser ile karşılırmıyım bilemiyorum. allah karadenizde yaşayan hemşerilerime şifa versin. anaannem. dayılar halar teyzeler hapsi kanserden öldü..hep bu ülke osmanlının egemenliğinden çıktıktan sonra daha çook zülüm görmüşş..

 • bilge Eki 4, 2011   Reply →

  ewet gerçekten çok kötü bi olay

 • burak May 5, 2012   Reply →

  ewet bu bir de olume nedn oluo radroaktif bir dalgadır
  😀

 • mgizem Şub 10, 2014   Reply →

  bence üzülmeyin çornobil bir insandı bende bilmiyordum ama bir ansiklopedide okumustum çernobil öldükten sonra reaktöre çernobil rektörü adı verilmiştir. bu arada eger kanser diyasanız kanser her insan için üzücü bir haberdir ölenlerin bası sağolsun allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun onna saygım var alaha şükür ama çernobile uzulmeyin o 1887 yılında buyuk bir basarıya ayak basmıstır……… 🙂 🙁 🙂

 • mgizem Şub 10, 2014   Reply →

  hey dost hey hey dosttttttttttttttttttttt kurdo

Leave a comment