Bulut Bilişim (Cloud Computing) Nedir?

0
469
Bulut Bilişim
Bulut Bilişim

Son zamanlarda adını sıkça duymakta olduğumuz bir kavram olan ‘Bulut Bilişim’ nam-ı diğer ‘Cloud Computing’ nedir merak edenleriniz olmuştur elbetteki. Popülerliği gitgide artmakta olan bu kavram nedir ne değildir, gerçekten bahsedildiği kadar büyük bir teknoloji mi dilim döndüğünce bunu izah etmeye çalışacağım.

Bulut bilişim’i kısaca tanımlamak gerekirse çalıştırdığımız yazılımların bilgisayarımızda değilde internet üzerinden erişime açık olan, dünyanın farklı yerlerinde bulunan sunucular üzerinden çalıştırılmasıdır. Peki bir yazılımı bilgisayarımızda değilde uzaktaki bir veri merkezinde bulunan sunucu üzerinde neden çalıştıralım? Öncelikle mütevazı donanıma sahip PC’lerle yüksek bir iş gücü elde ediliyor. Ayrıca kullanıcılar belli bir ofise yada alana hapsolmadan kurulum gerekmediği için dünyanın her yerinden Bulut Bilişim hizmetlerine erişebiliyor. Bulut Bilişim özellikle şirketler için verimli bir çalışma ortamı sunuyor olsada son zamanlarda kişisel kullanıcılar da Bulut Bilişim’in nimetlerinden faydalanmaya başladı. Bulut Bilişim teknolojsinin geleceği gayet parlak .

Öncelikle belirtmek gerekir ki Bulut Bilişim yeni bir teknoloji değildir. Evimizden, iş yerimizden hatta 3G sayesinde cep telefonu şebekesinin izin verdiği her noktadan internete erişim sağladığımız anda biz zaten bir İnternet bulutunun içine girmiş oluyorduk. Ancak en basit kullanıcı tabiriyle bulut bilişimi, kullanıcının veri depolama merkezi olarak kendi bilgisayarının sabit sürücüsü (Hard Disk) yerine, 3. kişilerin sahip olduğu devasa çevrimiçi sunucuları kullanmasıdır. Bu basit veri depolama hizmetinin yanında söz konusu sunucuların bir işletim sistemi olarak kullanılacağını (Google Chrome OS gibi) veya yazılım depolama hizmetinin sunulacağını da hemen belirtelim. Bu sayede dünyanın neresinde olursanız olun internet bulutuna dâhil olmak suretiyle bilgisayarınızı bilgisayarınız fiziksel olarak yanınızda olmadan yanınızda taşıyabileceksiniz.

Cloud computing uygulama ve servislerine örnek vermek gerekirse Google Mail, Apple MobileMe, Ubuntu One, Picasa, Flickr, Google Docs olarak sıralanabilir. Microsoft (.Net Teknolojisi ve Azure), Sun (Open Cloud) ve Google (App Engine) şu anda bu işe en çok kafa yoran şirketlerin başında geliyor. Microsoft işi bir adım daha öteye götürerek, gelecek Windows işletim sistemlerinin İnternet üzerinden çalışmasını hedefliyor.

Avantajları

Cloud computing’in masaüstü uygulamalarına kıyasla ne gibi avantajları olduğuna sırayla bakalım.
Düşük Donanım Maliyeti
Gelişmiş Performans
Düşük Yazılım Maliyeti
Anında Güncelleme
Sınırsız Depolama Kapasitesi
Artırılmış Veri Güvenliği
İşletim Sistemleri Arasında Geliştirilmiş Uyum
Artırılmış Dosya Formatı Uyumu
Grup Çalışması
Gizlilik ve Güvenlik

Dezavantajları

Sabit İnternet Bağlantısı Gerektirmesi
Düşük Hızlarda Düzgün Çalışmaması
Uygulamanın Yavaş Çalışması
Güvenlik Açıkları
Sistem Güncellemeleri
Deneyimsiz bulut operatörü
Kullandığınız Programın Özellikleri

Kaynak: http://www.mervekarabulut.net/blog/bulut-bilisim/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.