Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir

5
526
Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir
Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir? Bireysel emeklilik, sosyal güvenlik sistemine, zorunlu kamu sosyal güvenlik sistemlerinin yanında ve onlara ek olarak özel sigorta tekniğinin dahil edilmesidir.

Türkiye’de bireysel emeklilik sitemi 01.01.2017 tarihi ile birlikte zorunlu olarak yürürlüğe girdi. Bu yazımızda yürürlüğe giren bu kanunla ilgili işverenlerin ve işçilerin bilmesi gereken bilgileri maddeler halinde anlatmaya çalışacağız.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir

1- Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemine Dahil Olanlar Kimlerdir? 

45 yaşını doldurup 46 yaşından gün almamış çalışanlar yani 1972 doğumlu ve üstü olanlar bireysel emeklilik sitemine zorunlu olarak giriş yapacaklardır.

2-Hangi Şirketler Ne Zaman Kapsama Alınacak?

İş yeri Çalışan Sayısı   Başlangıç Tarihi
5 – 9 01 Ocak 2019
10 – 49 01 Temmuz 2018
50 – 99 01 Ocak 2018
100 – 249 01 Temmuz 2017
250 – 999 01 Nisan 2017
1000 kişi ve üzeri 01 Ocak 2017

 

3-İşçinin Maaşından Ne Kadar Kesilecek?

Çalışanın brüt maaşının %3’ü kadar kısmı zorunlu bireysel emeklilik kapsamında kesilecektir. Buna göre asgari ücretli çalışanların maaşından 53 TL, en yüksek ücretlinin maaşından 400 TL kesilecektir.

Örneğin, brüt maaşınız 3000 TL ise, maaşınızdan 90 TL kesinti yapılacaktır.

4-Sistemden Çıkma Hakkı Var Mıdır?

Sisteme giren çalışanların 2 ay içinde cayma hakkı bulunmaktadır. Çalışanlar sistemden çıkarken hem kesilen parayı hem de varsa getirisini 10 gün içinde geri alacak.

Cayma talebi, çalışan tarafından posta yoluyla veya güvenli elektronik iletişim araçlarıyla ilgili emeklilik sözleşmesi hükümlerine göre işverene veya şirkete bildirilecek. Cayma bildiriminin ulaşmasını takiben 10 iş günü içinde ödenen katkı payları, varsa hesabında bulunan yatırım gelirleriyle birlikte çalışana iade edilecek.

5-Sistemi Dondurma Hakkı Var Mıdır?

Çalışan, belirlenenden daha yüksek bir oranda ödeme yapmak istediğinde bunu işverene bildirebilir, katkı payı ödemeye azami 3 ay ara vermeyi talep edebilir.

6-Devlet Katkısı Var Mıdır?

Sisteme dahil olanlara devlet aylık katkı payının yüzde 25’i destekte bulunur. Ayrıca cayma hakkını kullanmayanlara bir kereye mahsus olmak üzere bin lira destek verilir. En az 10 yıl sistemde kalıp birikimlerini maaş olarak almak isteyenlere devlet toplam birikimin yüzde 5’i kadar bir katkı daha verilir.

İlk 3 yılda sistemden ayrılanlara devlet katkısı verilmez. Devlet katkısı hak ediş oranı 3-6 yıl için yüzde 15, 6-10 yıl için yüzde 35, 10 yılını dolduranlar için yüzde 60, sistemde en az 10 yıl bulunan ve 56 yaşını tamamlayan çalışanlar için yüzde 100 olur.

7-Hali Hazırda Bireysel Emekliliği Olanların Durumu Nasıl Olur?

Bireysel emekliliği olanlar da otomatik olarak sisteme girmek zorundadır. İsteyenler iki bireysel emekliliği de bir arada devam ettirebilirler. Ya da 2 ay sonra zorunlu Bireysel emekliliğinde cayma hakkı kullanılarak mevcut olanla devam edilebilir. Mevcut olanı iptal edip yeni sisteme geçerseniz, geçmişe yönelik haklarınız iptal olur.

8-İş Değiştiren İşçilerin Durumu Nasıl Olur?

Başka bir işe geçildiğinde, yeni iş yeriniz de otomatik katılım kapsamında ise çalışanın daha önce kazandığı birikim, emeklilik süresi gibi haklar yeni emeklilik planına aktarılır. Yeni iş yeri otomatik katılım kapsamında değilse, çalışan isterse önceki iş yerindeki sözleşme kapsamında ödemeleri kendi yapabilir.

9- Bireysel Emeklilik Sitemine Geçmemenin Cezası Var Mıdır?

İşverenler Bireysel Emeklilik şirketi ile anlaşıp çalışanların maaşından kesinti yapıp bunu şirkete aktarmalıdır.

İşverenler bunu yerine getirmez ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 100 TL çalışan başına ceza kesilir.

NOT: Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir konusu ile ilgili sorularınız için bizimle iletişime geçebilir ya da sayfanın yorum kısmına sorularınızı sorabilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here